شرکت دیجیوم

معرفی شرکت دیجیوم

دیجیوم یک شرکت خصوصی در فناوری ارتباطات می باشد که در ایالت آلاباما آمریکا و در سال 1999 به ثبت رسیده است. این شرکت امروزه در هر دو عرصه نرم افزار و سخت افزار فعال است و نرم افزار متن باز استریسک محصول این شرکت می باشد که در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و بدلیل رایگان بودن بسیار محبوب می باشد.

موسس اصلی این شرکت آقای مارک اسپنسر می باشد و امروز در پست CTO این شرکت فعال می باشد. آدرس سایت رسمی این شرکت www.digium.com می باشد.

در سال 1999 زمانی که مارک اسپنسر دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه Auburn بود شرکت دیجویم را با هدف ارائه خدمات مبتنی بر لینوکس تاسیس کرد که به کاربران پیشنهادات فنی و توسعه سرویس های لینوکس می داد. زمانی که او با قیمت بالای PBX برخورد کرد تصمیم به ساختن یک برنامه اختصاصی برای خود نمود و با توجه به اطلاعاتی که از زبان برنامه نویسی C داشت توانست این کار را پیش ببرد. در نمایشگاه لینوکسی که برگزار شد مارک اسپنسر توانست برای اولین بار با موفقیت بر روی یک کامپیوتری که سیستم عامل لینوکس بر روی آن نصب بود یک تماس از طریق VoFR دریافت نماید. منظور از VoFR انتقال صدا بر روی بستر Frame Relay است. بعد از آن مارک بصورت جدی تر بر روی این ایده کار کرد و توانست نرم افزار استریسک را به بازار عرضه نماید. این نرم افزار امروزه بصورت متن باز در اختیار همه کاربران قرار دارد و برنامه نویسان کامپیوتر می توانند به راحتی در داخل کد منبع آن دست برده و تغییرات دلخواه خود را وارد آن نمایند.

در ابتدا استریسک تنها برای ارسال و دریافت تماس بر روی بستر frame relay استفاده می شد امام بعد از مدتی که این بستر به کهنگی و فراموشی سپرده شد، استریسک نیز به سرعت رشد پیدا کرد بصورتی که در تمامی بسترهای شبکه بتوان از آن استفاده نمود.

در همان سال ها که استریسک منتشر شده بود شخصی به نام جیم دیکسون پروژه ای را با نام Zapata Telephony آغاز نمود. در این پروژه باید اینترفیس هایی برای کامپیوترها ساخته می شد تا از این طریق بتوان کارت های تلفنی را به کامپیوتر شناساند و آن را کنترل کرد. وقتی که مارک با این پروژه آشنا شد تصمیم به همکاری با جیم دیکسون گرفت و درایورهای لینوکسی این پروژه را که با نام Zaptel شناخته می شد را در کدهای استریسک خود قرار داد. اضافه شدن Zaptel به استریسک باعث رشد چندین برابری این نرم افزار گردید. هر چند که بعد از مدتی نام Zaptel به DAHDI تغییر یافت.

دیجیوم بعد از مدتی اولین مدل کارت تلفنی خود با نام Wildcard X100P را به بازار عرضه کرد و مدل های بعدی نیز به مرور منتشر شد.

در آوریل سال 2009 شرکت دیجیوم توانست اولین مدرک بین المللی خود را با نام ISO9001  برای کیفیت محصول خود دریافت نماید. در همین سال طی گزارشی که یک شرکت تحقیقاتی مستقل در آمریکای شمالی انجام داد نشان داد که بیش از 85 درصد از سهم بازار مرکز تلفن های متن باز در اختیار استریسک می باشد. در ادامه نیز طی یک همکاری بین شرکت دیجیوم و اسکایپ، امکان تماس های فی مابین برقرار گردید یعنی از این به بعد می توان استریسک را به شبکه بزرگ اسکایپ متصل نمود.

در زیر می توانید لیست نرم افزارها و سخت افزارهای تولید شده توسط این شرکت را مشاهده نمایید:

  • VoIP Gateway
  • IP Phone
  • Cloud Services
  • Switchvox
  • Asterisk
  • Telephony Cards : Analog / Digital / Hybrid

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *