اوبونتو 15.4

انتشار نسخه 15.4 لینوکس Ubuntu

بعد از شش ماه تلاش مداوم شرکت Canonical، و بعد از انتشار یک نسخه آزمایشی برای رفع نواقص فنی، نسخه نهایی و Stable از لینوکس Ubuntu یعنی 15.4 با اسم کد Vivid Vervet منتشر شد و اکنون کاربران قادر به دانلود رایگان آن هستند.

به گزارش «ویپ یار» نکته جالب در خصوص این نسخه جدید از Ubuntu در این است که نسبت به سایر نسخه های پیشین این سیستم عامل از تغییرات فنی و زیربنایی کمتری برخوردار است. از قرار معلوم بعد از چندین سال مدیران این شرکت به این نتیجه رسیده اند که : «آنچه اشکالی ندارد را تغییر ندهید».

البته رفع چندی نقص فنی به همراه بهینه سازی در استفاده کلی از سیستم عامل و یک مکانیزم جدید در ارائه بروزرسانی های سیستم عامل و نرم افزارها منجر به آن شده است که این نسخه از Ubuntu یکی از بهینه ترین نسخه های ارائه شده تا کنون باشد. بگذارید نگاهی به امکانات جدید Ubuntu در نسخه 15.4 داشته باشیم:

معرفی   Sustemd

 

یکی از پیشرو ترین و مهم ترین تغییرات در این نسخه ارائه و معرفی سیستم معروف به System init در زمان بوت سیستم عامل است. این سیستم پیش از بوت شدن سیستم عامل اجرا میشود و همه پروسه ها و ماژول هایی که برای کار سیستم عامل لازم هستند را مدیریت میکند.

قبل از این Ubuntu از Upstart به عنوان سیستم مدیریت پیش از بوت خود استفاده میکرد و اکنون در پی سازگاری Debian با Systemd نسخه جدید Ubuntu نیز خود را با این سیستم جدید سازگاری داده است. البته هنوز هم Upstart در 15.4 موجود است و قابلیت سوییچ به هر دو سیستم برای کاربران وجود دارد. ممکن است کاربران بر اساس نوع و مدل رایانه های خود و سخت افزارهای به کار گرفته شده در آن، تغییراتی را در سرعت بوت سیستم درپی این جا به جایی احساس کنند.

 

حضور Unity 7.3

 

دسکتاپ Unity که اکنون چند سالی است به عنوان دسکتاپ اصلی Ubuntu مورد استفاده قرار میگیرد در نسخه جدید با تغییرات اساسی همراه شده است که مهمترین آنها تغییراتی است که در راستای بهبود کارایی کلی دسکتاپ صورت گرفته و همچنین رفع کاستی هایی که در نسخه های پیشین وجود داشت.

 

کرنل لینوکس 3.19

 

اگر چه نسخه جدید Ubuntu بر مبنای آخرین کرنل لینوکس انتشار نیافته است، اما این نسخه بر مبنای کرنل تغییر یافته و بهینه شده 3.19.3 منتشر شده است.

 

Ubuntu Make

 

این امکان که در ماه دسامبر سال گذشته و همراه با نسخه قبلی Ubuntu به عنوان Ubuntu Developer Tool Center معرفی شد در نسخه جدید با تغییراتی همراه شده است که اولین آنها تغییر نام به Ubuntu Make است. این قابلیت برای طراحان و توسعه دهندگان سیستمی تعبیه شده است و اغلب ابزارهای برنامه نویسی از جمله Android SDK، PyCharm، IDEA و مرورگر جدید فایرفاکس برای توسعه دهندگان یعنی Firefox     Developer Edition قابل نصب از طریق این مکانیزم است.

 

 

 

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *