skype for business

آشنایی با نرم افزار قدرتمند Skype for Business

شرکت مایکروسافت برای سال ها از نرم افزار Microsoft Live Client به منظور ایجاد یک محیط برای چت آنلاین استفاده می نمود که با وجود صرف هزینه های گزاف برای توسعه آن، نتوانست در رقابت با نرم افزار چت یاهو با نام Yahoo Messenger توفیقی کسب نماید. پس از این عدم موفقیت، در سال 2011 مایکروسافت تصمیم گرفت نرم افزار Skype را که در آن زمان حرف اول را در ارتباطات صوتی تحت تکنولوژی VoIP می زد، به مبلغ 8.5 بیلیون دلار، خریداری نماید. همانطور که اکثر ما با نرم افزار Skype آشنایی داریم، آنرا برای ایجاد ارتباطات شخصی با دوستان و اعضای خانواده مورد استفاده قرار می دهیم و این نرم افزار مورد استفاده ای برای محیط های کاری و کسب و کار ندارد.

مایکروسافت بعد از خرید Skype تصمیم گرفت آنرا به گونه ای توسعه دهد که برای محیط های کسب و کار نیز مناسب باشد و سرور آن بصورت اختصاصی در محیط شرکت نصب گردد بصورتی که امنیت آن به راحتی تامین گردد و بتوان از سخت افزارهای مختلف مانند گوشی های موبایل، تلفن های آی پی و تبلت ها و همچنین با نصب نرم افزارهای مربوطه بر روی سیستم کاربران، به سرور مرکزی متصل و ارتباطات صوتی، تصویری و متنی بین کارکنان شرکت برقرار نمود.

در ابتدا نام سرور این نرم افزار Microsoft Lync بود ولی در نوامبر سال 2014 مایکروسافت اعلام کرد که نرم افزار Skype for business جایگزین Lync شده است. این تغییر نام همراه با افزودن ویژگی های بیشتری نیز برای این نرم افزار بود ولی کسانی که پیش از این با Lync کار کرده باشند و مفاهیم اساسی آنرا بدانند به راحتی می توانند به نرم افزار جدید مهاجرت نمایند.

لازم به ذکر است که شما می توانید پایگاه داده نرم افزار خود را به پایگاه داده نرم افزار Skype بر روی اینترنت متصل نمایید و از این طریق حتی با کاربران این نرم افزار در سرتاسر دنیا ارتباط رایگان برقرار نمایید.

سه ویژگی اصلی این نرم افزار عبارتند از :

  • انجام چت متنی
  • برقراری ارتباط صدایی با استفاده از VoIP
  • ایجاد کنفرانس ویدیویی

سایر ویژگی هایی که در این نرم افزار گنجانده شده اند، عبارتند از :

  • کاربران می توانند لیست Contact ها را از یک پایگاه داده مرکزی مانند Microsoft Exchange Server دریافت نمایند.
  • پروتکل ارتباطی بین کاربران SIP می باشد.
  • با توجه به اینکه کلیه ارتباطات بین کاربران از طریق سرور مرکزی واقع در داخل شرکت انجام می گیرد، امنیت آن کاملا تضمین شده است . همچنین روش های TLS و SRTP برای کدگذاری اطلاعات در این نرم افزار گنجانده شده است.
  • می توان از این نرم افزار برای به اشتراک گذاری فایل، Desktop و همچنین نرم افزارهای خاص استفاده نمود.
  • انواع نرم افزار Client برای سیستم عامل های مختلف توسط مایکروسافت ارائه شده است.