جاده ابریشم - فروش دارو

سرانجام بازار آنلاین جاده ابریشم به کجا رسید؟

جاده ابریشم یک بازار آنلاین و تحت وب بود که در فوریه سال 2011 توسط آقای William Ulbricht تاسیس شد. وظیفه اصلی این سرویس فروش داروهایی بود که در اکثر کشورها به عنوان داروی غیرقانونی شناخته می شوند. این سایت با استفاده از سرویس های خصوصی Tor و با ایمنی بسیار زیاد باز می شدند و امکان مانیتورینگ ترافیک آن برای کسی وجود نداشت.

فرآیند توسعه این سایت 6 ماه به طول انجامید و درآمد این سایت نیز از فروش حساب های کاربری به فروشندگان در حراجی و شارژ ماهیانه آن ایجاد می گردید. نام این سایت نیز برگرفته از جاده ی معروفی است که در زمان های دور بین اروپا، هند، چین و کشورهای دیگر در این مسیر ساخته شد. تا زمانی که این سایت بسته شود تخمین زده شده است که مبلغ یک و نیم بیلیون دلار نقل و انتقال داروی غیرمجاز انجام داده است.

در فوریه 2013 یک دلال استرالیایی کوکائین و قرص های اکستازی، دستگیر شد و طی بررسی هایی که بر روی کامپیوتر شخصی این فرد صورت گرفت توانستند از روی یک عکس ارتباط او را با جاده ابریشم کشف کنند و بسیاری دیگر از کاربران این سایت را نیز دستگیر کنند. همچنین در ماه می سال 2013 این سرویس تحت یک حمله DDoS قرار گرفت و برای یک دوره کوتاه فعالیت آن متوقف شد.

در نهایت در پایان سال 2013 سازمان FBI در آمریکا فعالیت های این سایت را بطور کامل متوقف و در اصطلاح آن را Shut down کرد و موسس آن William Ulbricht نیز به اتهام پولشویی، هک کامپیوترها، توطئه برای ایجاد ترافیک مواد مخدر و تلاشی که برای کشتن 6 نفر داشت (البته این قتل ها هیچگاه به مرحله اجرا نرسید)، در کتابخانه Glen Park  ایالت سان فرانسیسکو، دستگیر شد.

پس از مدت کوتاه جاده ابریشم 2 نیز توسط مدیران سابق جاده ابریشم، تاسیس شد که آن نیز در نوامبر 2014 توسط FBI مجدد تعطیل شد.

اکنون و پس از دو سال قاضی حکم این شخص را اعلام نموده که زندانی ابد و پرداخت جریمه به مبلغ 184 میلیون دلار می باشد.