نسل جدید آنتن های وایرلس

نسل جدید آنتن های وایرلس با استفاده از گاز یونیزه شده در لوله نور

روترهای وای فای اساسا دارای رادیوهای دوطرفه هستند که از این طریق سخت افزارهای دیجیتال می توانند از طریق آن به اینترنت متصل شوند. اما در بسیاری از ساختمان ها پوشش کامل وایرلس یک چالش بزرگ برای همه می باشد، وجود نقاط مرده در ساختمان عموما بدلیل وجود دیوارها در مسیر و همچنین فاصله زیاد از روتر، برای سخت افزارها ایجاد مشکل می کند.

اما طی تحقیقاتی که دانشمندان در دانشگاه مالزی انجام دادند امکان ساخت آنتن هایی که از گاز یونیزه در یک لوله نور فلورسنت ایجاد می شود، فراهم گردید.  هنگامی که یک جریان برق را از مسیر بخار آرگون – جیوه از یک لامپ فلورسنت عبور می دهیم، آن را به شکل گاز یونیزه یا پلاسما درآورده ایم. پلاسما را می توانیم با آنتن های رادیویی مقایسه نماییم، از این طریق روتر می تواند با استفاده از این لوله نور، در فرکانس 2.4 گیگاهرتز اقدام به ارسال و دریافت سیگنال نماید. امواج رادیویی روتر می توانند گاز را در لوله یونیزه کنند بنابراین می تواند بصورت آنتن به فعالیت خود ادامه دهد چه چراغ خاموش باشد و چه روشن باشد.

این لوله ها از طریق یک سیم پیچ برق به روتر متصل می گردند، پس ما از این طریق می توانیم این آنتن ها را در نقاط مختلف ساختمان قرار داده و از طریق سیم کشی برق ساختمان آن ها را به روتر متصل نماییم و در نتیجه با هزینه بسیار کم، سطح پوشش دهی خود را بسیار افزایش دهیم.

اگر تحقیقات مربوط به این فناوری تکمیل و تولید این محصول آغاز گردد، تحولات شگرفتی را می توانیم در شبکه ها مشاهده نماییم، حتی از این تکنولوژی می توانیم در بیلبوردهای تبلیغاتی فضای بیرون و اتصال آنها به یک شبکه وایرلس نیز استفاده نماییم.