سایت ساندکلو Soundcloud

گفتگو با موسس سایت SoundCloud شرکت پیشرو در زمینه Media Streaming

شرکت هایی که در حوزه media streaming فعالیت می کنند چندین سال است که به سختی در حال جنگ با یکدیگر هستند. امروزه با گسترش اینترنت و افزایش سرعت آن در سرتاسر دنیا، گوش فرادادن به موسیقی، رادیو و تلویزیون بصورت آنلاین نیز طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. دو رقیب سنتی که از ابتدا با هم رقابت شدیدی می کردند سایت های Pandora و Spotify هستند و ای دو برای چندین سال قدرت بلامنازع در این حوزه بودند. اما وقتی شرکت قدرتمند Apple از محصول جدید خود در Streaming پرده برداری کرد، همه چیز را تغییر داد و به یکباره توانست خود را در بین این دو شرکت جا دهد. رقیب دیگری نیز در این حوزه به سرعت در حال پیشروی است با نام SoundCloud .

این سایت برخلاف Spotify بصورت رایگان به کاربران خود اجازه آپلود کردن فایل های صوتی را می دهد. SoundCloud از یک سایتی که پناهگاهی بود برای موسیقیدان های آماتور بعد از مدتی به بزرگترین سایت ارائه سرویس streaming تبدیل شد و امروزه همگان آنرا در سطح سایت youtube ولی در موزیک می دانند. چند روز پیش این سایت اعلام کرد که تعداد فایل های موزیک این سرویس به 100 میلیون رسیده است و این یعنی یک اتفاق فوق العاده برای این شرکت. همچنین سرویس جدید پادکست نیز به خدمات این سایت اضافه شده است.

ما توانستیم از موسس و CTO این شرکت آقای Eric Wahlforss در شهر لندن وقت ملاقاتی گرفته و گپ دوستانه ای در رابطه با تاریخچه این سایت و اهداف آینده آن در صنعت موزیک داشته باشیم.

سوال: نتیجه مذاکرات با توئیتر که تصمیم به خرید این سایت به مبلغ 1 بیلیون دلار داشت به کجا رسید؟

پاسخ Eric : ما در ماه می 2014 مذاکراتی را با توئیتر برای همکاری و فروش شرکت داشتیم ولی این مذاکرات هیچگاه به سرانجامی نرسید و مدیران توئیتر نمی خواستند این مبلغ را برای خرید سایت پرداخت کنند.

سوال:  آیا درست است که توئیتر به خاطر عدم رعایت مسائل کپی رایت از تصمیم خود منصرف شد؟

پاسخ Eric : بله یکی از مشکلاتی که آنها بیان می کردند این بود که سایت ما پر شده از آهنگ هایی که کابران آنها را بدون رعایت حق کپی رایت در سایت آپلود می کنند و این باعث نگرانی توئیتر شده بود.

سوال: آیا همکاری شما با موسسه ZEFR برای رفع این مشکل بود؟

پاسخ Eric : به هیچوجه اینگونه نبود و همکاری ما صرفا جهت توسعه تکنولوژی و افزایش دقت fingerprinting بود.

سوال: آیا از رشد شرکت راضی هستید؟

پاسخ Eric : ساندکلود با سرعت بسیار زیادی در حال رشد می باشد. رشد ما در سیستم های موبایلی بسیار چشمگیر بوده است به شکلی که بیش از 70 درصد موبایل ها از سرویس ما استفاده می کنند. اما با این وجود رقابت در این صنعت بسیار افزایش پیدا کرده و ما توجه زیادی به کارهایی که سایر شرکت ها انجام می دهند، می کنیم.

سوال: آیا اینکه می خواهید یک سرویس پولی نیز برای کاربران راه بیاندازید صحیح است؟

پاسخ Eric : بله ولی هنوز به روشی صحیح و قطعی در این رابطه دست پیدا نکرده ایم. ما می خواهیم هنرمندان موزیک های خود را به سایت ما آورده و از طریق اشتراک های ماهیانه کاربران درآمدی را نیز کسب نمایند.