اپل و محصولات جدید

3 شرکت بزرگ startup که با اخبار جدید اپل ممکن است نابود شوند

بالاخره انتظارها بسر آمد و کنفرانس اپل با توسعه دهندگان در 18 خرداد آغاز گردید. اپل در این روز اخباری را اعلام کرد که ممکن است برای خیلی از ما خوشحال کننده باشد ولی ما از دیدگاهی دیگر می خواهیم نگاهی بیاندازیم به شرکت های بزرگ به اصطلاح startup که با ارائه محصولات جدید اپل جای آنها در بازار بسیار تنگ خواهد شد و ممکن است به قیمت تعطیلی آنها بیانجامد. ما پیش از این شرکت نوکیا را در بازار داشتیم که با فراگیر شدن گوشی های iPhone، این شرکت در بخش گوشی های موبایل به ورشکستگی رسید و در نهایت مایکروسافت این بخش شرکت نوکیا را خریداری نمود.

ما قصد داریم 3 شرکتی که بسیار نگران بازار خود، با توجه به محصولات جدید اپل هستند را معرفی نماییم:

Evernote :

این شرکت دفترچه یادداشتی را به بازار عرضه کرده که امکانات فراوانی را به کاربران ارائه می نماید و در چند سال گذشته در فقدان وجود رقیب جدی توانسته محبوبیت زیادی را کسب نماید و حتی مایکروسافت نیز نتوانست با محصول OneNote خود رقابتی را با این شرکت ایجاد نماید. اما اکنون اپل اعلام کرده که محصولی به صورت built-in با iPad و iPhone به بازار عرضه خواهد کرد که تمام امکانات evernote را خواهد داشت و می توان از طریق آن به دوربین نیز دسترسی و عکس ها را در آن آپلود کرد. اکنون شرکت Evernote با بیش از 8 سال سابقه و ارزش 1 بیلیون دلار یا باید آماده یک رقابت همه جانبه با محصول جدید اپل باشد و یا بازار را بطور کلی ترک نماید.

 

Flipboard :

وقتی که همگان اخبار را در دکه های روزنامه فروشی دنبال می کردند این شرکت Flipboard بود که با عرضه یک نرم افزار دنیای جدیدی را برای بازدید اخبار آنلاین بر روی ما گشود. البته اپل در گذشته نیز دارای نرم افزاری اختصاصی برای اینکار بود ولی نحوه عملکرد آن بدین شکل بود که بصورت یک هاب عمل کرده و اخبار را از سایر نرم افزارهای خبری دریافت می کرد.

ولی اکنون بصورت اختصاصی، خود، منبع خبر خواهد بود همانگونه که Flipboard عمل می نماید. هرچند که مدیرعامل این شرکت گفته به هیچوجه نگران محصول جدید اپل نیست و گفته که ما قبلا رقبایی مانند گوگل، یاهو و فیسبوک نیز داشته ایم و اکنون نیز اپل، ولی باز او باید بداند در چند سال اخیر اپل نشان داده در بازارهایی که مطمئن به موفقیت خود نباشد سرمایه گذاری نمی کند.

 

Spotify :

شرکتی که سال هاست به عنوان پیشتاز صنعت موسیقی آنلاین فعالیت می نماید و بیش از 15 میلیون عضو دارد، حالا باید بیشتر از 2 شرکت بالا نگران موقعیت خود باشد زیرا اپل سرمایه گذاری وسیعی در این قسمت نموده است و تصمیم داد بصورت یک ماه رایگان این سرویس را به همه ارائه نموده تا همگان لذت گوش فرادادن به موسیقی آنلاین را احساس نمایند. البته این محصول هنوز بصورت کامل منتشر نشده و باید منتظر نسخه ابتدایی آن باشیم.