proxygen چیست

چرا فیسبوک به وب سرویس های آپاچی و NGINX نه گفت !

برنامه نویسی فیسبوک به چه زبانی انجام می شود؟ سرورهای مورد استفاده آن سایت چیست؟ و بسیاری دیگر از این نوع سوالات، مطمئنا برای همه متخصصان انفورماتیک پیش می آید. باید بدانید که فیسبوک در بین رقبای خود معروف به ابداع روش های نو و مختص به خود در راه اندازی نرم افزاری و سخت افزاری می باشد.

این سایت از ابتدا (from scratch) به زبان PHP نوشته شده است و در راه اندازی Data Center نیز از استانداردهای ابداعی این شرکت استفاده شده است.

از لیست جدیدترین ها در فیسبوک می توانیم به فریم ورک HTTP مربوط به زبان ++C اشاره کنیم که با نام Proxygen شناخته می شود، که برای ساخت Web stack از آن استفاده می شود. فیسبوک این فریم ورک را جایگزین وب سرویس های معروف Apache و NGINX برای خود نموده است.

فیسبوک دریافت که اگر از یک وب سرویس سطح پایین استفاده کند به راحتی می تواند از ابتدا آنرا با برنامه خود ادغام کند و بدین طریق میزان سازگاری وب سرویس و برنامه، بسیار بالا می رود و این خیلی بهتر از استفاده از وب سرویس های آماده مانند Apache و NGINX است. با توجه به اینکه طراحی کد این فریم ورک از ابتدا در دستان شماست به راحتی و با سرعت زیاد می توانید آن را برای سخت افزارها و نرم افزار خود بهینه کنید و آزادانه آنرا برای مقیاس های مختلف بسازید.

وقتی شما از یک پروژه سطح پایین در وب استفاده می کنید پس این را هم در نظر داشته باشد که باید یک مرحله به عقب برگردید و معماری سیستم خود را از ابتدا بچینید. به دلیل پیچیدگی های این روش هیچکس آنرا برای پروژه های عادی توصیه نمی کند و تنها شرکت های در ابعاد فیسبوک که در شرایط خاصی هستند، می توانند از آن استفاده کنند.