جاسوسی از طریق هک

تحقیقات نهادهای ضدجاسوسی سوئیس و اتریش در پرونده جاسوسی مذاکرات هسته ای

یوجین کاسپرسکای یکی از بنیان گذاران و مدیرعامل شرکت کاسپرسکای در مصاحبه با تلویزیون راشاتودی گفت مکان های مذاکرات هسته ای ایران توسط یک نرم افزار جاسوسی پیچیده مورد حمله واقع شده اند که ساخت آن دست کم 10 میلیون دلار هزینه داشته و احتمالا تحت حمایت یک دولت بوده است. وی در ادامه افزود که کامپیوترهای این شرکت نیز هدف قرار گرفته اند.

روسیه نیز خبر جاسوسی اسرائیل از مذاکرات را که توسط شرکت خصوصی این کشور اعلام شده تایید می کند، ولی تاکنون آمریکا و اسرائیل این جاسوسی را تکذیب کرده اند.

در همین زمینه نهادهای ضدجاسوسی کشورهای سوئیس و اتریش تحقیقات خود را آغاز کرده اند. دادستان سوئیس اعلام کرد مقامات این کشور یک منزل مسکونی در شهر ژنو را بازرسی و یک دستگاه کامپیوتر را ضبط کرده اند که گمان می رود در این جاسوسی از آن استفاده شده است. آندره مارتی، سخنگوی دادستانی فدرال سوئیس اعلام کرد تحقیقات علیه افراد ناشناس آغاز شده و پرونده ای در سازمان جاسوسی این کشور باز شده است.

با توجه به اینکه این دو کشور همیشه مقصد اصلی مذاکرات مهم در سرتاسر دنیا می باشند اکنون در نقطه مهمی برای رفع اتهام از خود و یا افزایش امنیت محل های برگزاری این جلسات می باشند تا از این طریق اعتبار خود را از دست ندهند.