کمک میلیاردرها به خیریه

14 سرمایه دار در عرصه تکنولوژی که بیشتر ثروت خود را صرف کمک به دیگران می کنند

بعضی از کارآفرینانی که از آنها به عنوان میلیاردر در عرصه جهانی نام برده می شود بیشتر علاقه مند به صرف ثروت خود در راه های عجیب هستند، مانند خرید هواپیمای خصوصی، خانه های تابستانی و زمستانی و یا حتی خرید یک جزیره.
اما بعضی دیگر از این ثروتمندان قدم در راه کمک های بشر دوستانه گذاشته اند. ما در این مقاله تصمیم به معرفی 16 نفر از این قهرمانان تکنولوژی گرفته ایم که به جای استفاده از سرمایه خود در محیط خانواده، آنرا برای کمک به خیریه ها و سایر نهادهای عمومی مصرف می نمایند.

1 – بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت
او تصمیم گرفته که تنها 10 میلیون دلار از ثروتش را به 3 فرزند خود به ارث برساند. در اینباره می گوید “من قطعا فکر می کنم که حجم انبوهی از پول به نفع زندگی کودکان من نیست.”
بیل گیتس در سال 1994 موسسه خیریه Bill & Melinda را افتتاح نمود که اکنون نزدیک 36 میلیون دلار دارائی دارد. او همچنین به همراه دوست همیشگی خود Warren buffett یک کمپین با نام “The Giving Plege” راه اندازی نمود که میلیاردرهای دیگر را تشویق می کند که نیمی از ثروتشان را صرف امور خیریه کنند.

2 – استیو کیس موسس AOL
او کمک کرد که میلیون ها آمریکایی آنلاین بشوند و اکنون تصمیم گرفته بیشتر سرمایه اش را خرج توسعه تکنولوژی های دیگر کند. بنیاد “Case Foundation” در سال 1997 توسط او افتتاح شد و سرمایه گذاری وسیعی نیز در شرکت های استارتاپ در ناحیه “سیلیکون ولی” برای توسعه تکنولوژی نموده است.

3 – Marc Benioff مدیرعامل Salesforce
او اخیرا یک کمپین با نام “SF Gives” تشکیل داد که سایر شرکت های عرصه تکنولوژی را به چالش پرداخت مبلغ 10 میلیون دلار برای کمک به برنامه های غیرانتفاعی شهر سان فرانسیسکو، دعوت می کند. مارک و همسرش لین در مجموع مبلغ 200 میلیون دلار به کودکان بیمارستان UCSF کمک کرده اند.

4 – ایروین جاکوبز موسس Qualcomm
او و همسرش در مجموع مبلغ 500 میلیون دلار خرج مصارف خیریه ای مانند کمک هزینه تحصیلی دانشجویان دانشگاه MIT و سمفونی San Diego کرده اند. او همچنین تعهد داده که حداقل نیمی از سرمایه اش در شرکت الکترونیک Qualcomm به مصارف خیرخواهانه برسد. لازم به ذکر است که فرزند او Paul که اکنون مدیرعامل این شرکت می باشد تنها دارای 1.5 میلیون سهم می باشد که در مقایسه با 26 میلیون سهم پدر بسیار ناچیز می باشد.

5 – پیر امیدیار موسس eBay
بلومبرگ سرمایه امیدیار را در حدود 7.8 بیلیون دلار تخمین زده است و او اکنون 1 بیلیون دلار آنرا صرف کمک به خیریه ها نموده است. او نیز تعهد داده است که نیمی از سرمایه خود را به خیریه ها اختصاص دهد.
او می گوید: “من و همسرم در سال 2001 تصمیم گرفتیم که اکثر ثروتمان را از خود دور کنیم و آن یک دلیل خیلی ساده دارد، چون ما خیلی بیشتر از نیاز خانواده در کل زندگی مان ثروت داریم و اکنون می توانیم مازاد آنرا صرف حل بسیاری از مشکلات کنیم.”

6 – Gordon Moore موسس اینتل
آقای Gordon در سال 2001 موسسه خیریه با نام “Moore” را تاسیس کرد و نیمی از سرمایه خود را به آن اختصاص داد. او کمک های زیادی را صرف حفاظت از محیط زیست و اقدامات بهداشتی و سلامتی نموده است.

7 – Elon Musk مدیرعامل Tesla
او دارای 5 فرزند است ولی با این وجود تاکنون مبلغ 12.9 بیلیون دلار از ثروت خود را صرف انرژی های تجدیدپذیر، آموزش علم و مهندسی و بهداشت کودکان نموده است. حقوق سالیانه او در شرکت Tesla تنها 1 دلار در سال می باشد.

8 – لری پیج مدیرعامل گوگل
ایده او نسبت به سایرین متفاوت و عجیب است، لری پیج معتقد است به گونه ای دیگر باید از ثروت خود استفاده نماید. او می گوید دوست دارد ثروت خود را خرج شخصی مانند Elon Musk کند که ایده ی بسیار بزرگی برای تغییر جهان در سر دارد و می خواهد که به مریخ برود، تا اینکه آنرا خرج کمک به سازمان های بشردوستانه کند.

9 – خانم Sara Blakely مدیرعامل Spanx
اولین زنی که قرارداد تعهد پرداخت نیمی از ثروت را امضا کرده است و دارای یک کودک سه ساله نیز است که نیمی دیگر از این ثروت برای او می باشد. این کودک در واکنش به پرداخت نیمی از سرمایه مادر به خیریه ها گفته است: “اوکی، مادر می تونیم پازل بازی کنیم؟”

10 – لری الیسون موسس اراکل
او 95 درصد از ثروت خود را صرف امور خیریه ای به خصوص صنایع پزشکی نموده است. سهام شرکت اراکل را نیز زمانی که بچه های او کودک بودند و همچنین این شرکت نیز بسیار جوان بود به نام آنها کرد و اکنون این شرکت بسیار ثروتمند است و او می گوید که مشغول آموزش به فرزندان خود جهت بالا بردن روحیه کمک به خیریه ها می باشد.

11 – Paul Allen از بنیان گذاران مایکروسافت
او هیچ فرزندی ندارد و تعهد پرداخت نیمی از سرمایه خود را امضا نموده است. خانواده او نیز در فعالیت های بشر دوستانه Paul بسیار فعال می باشند.

12 – مارک زاکربرگ مدیرعامل و از بنیان گذاران فیسبوک
او در سال 2010 تعهد پرداخت ثروت خود را امضا نموده است و سرمایه او اکنون 35.9 بیلیون دلار می باشد. زارکربرگ و همسرش در فعالیت های بشردوستانه بسیار فعال می باشند، آنها مبلغ 75 میلیون دلار در فوریه 2015 به بیمارستان عمومی سان فرانسیسکو کمک کردند. آنها همچنین پیش از این 1 بیلیون دلار از سهام فیسبوک را به بنیاد “سیلیکون ولی” اهدا کرده بودند.

13 – Dustin Moskovitz مدیرعامل Asana
کارمند سوم فیسبوک و یکی از جوانترین میلیاردرهایی که با تلاش خود به ثروت دست پیدا کرد نیز تعهد پرداخت قسمتی از ثروت خود به بنیادهای بشر دوستانه را امضا کرد. او اکنون مدیرعامل شرکت Asana می باشد.

14 – Reed Hastings موسس Netflix
او و همسرش در سال 2012 تعهد پرداخت ثروت خود را امضا کردند یعنی زمانی که ثروت آن 280 میلیون دلار بود ولی اکنون طبق آخرین آمار مجله forbes ثروت آنها به مبلغ 1 بیلیون دلار رسیده است. او علاقه خیلی خاصی به سرمایه گذاری و کمک به فعالیت های آموزشی بشردوستانه به خصوص در مدارس دارد.

منبع : بیزینس اینسیدر
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *