بازار نرم افزار در روسیه

خروج اجباری شرکت های نرم افزار خارجی در روسیه و مشکل در جایگزینی آنها

شرکت های روسی به دلیل ترس از تحریم ها به طور فزاینده ای به خرید نرم افزارهای داخلی رو آورده اند و این یک چالش برای شرکت هایی مانند مایکروسافت و اوراکل می باشد که بازار 3 بیلیون دلاری در این کشور دارند.

شرکت بیمه Sberbank در ماه فوریه بطور کامل همکاری با شرکت های مایکروسافت، اوراکل و آی بی ام را قطع و سرویس آنلاین جدید خود را بر روی سیستم عامل متن باز Rosa-Linux و پایگاه داده PostgreSQL راه اندازی نمود.

در سال گذشته نیز شرکت نفت گازپروم از نرم افزار طراحی شده توسط خود شرکت  با نام Geomate برای تجزیه و تحلیل داده های زمین شناسی استفاده نمود که جایگزینی برای نرم افزارهایی مانند نرم افزار شرکت امرسون الکتریک می باشد.

شرکت های دفاعی نیز تحت تحریم قرار گرفتند و اکنون به گزینه های جایگزین داخلی اتکا کرده اند. برای مثال شرکت United Aircraft Corp بر روی انتخاب جایگزین برای نرم افزارهای خارجی Autodesk و Siemens AG که برای وظایف حساسی مانند طراحی موتور و هواپیما استفاده می شوند، کار می کند.

شرکت های بزرگی نظیر کسپرسکی، 1C co و ASCON توانسته اند نمونه های بومی خوبی در روسیه برای توسعه نرم افزار حتی در بعد صادرات آنها باشند.

طبق تحقیقی که موسسه IDC انجام داده در حدود سه چهارم از تخمین 157 بیلیون روبلی بازار مورد نیاز نرم افزار در روسیه، خرج واردات نرم افزاری شد. ولی با توجه به شرایط ایجاد شده به احتمال قوی این سهم در سال 2015 کاهش پیدا خواهد کرد. رئیس جمهور ولادیمیر پوتین نیز تاکید کرده است که باید سهم استفاده از نرم افزارهای خارجی تا سال 2025 به کمتر از 50 درصد برسد.

به این ترتیب یک مانع جدی برای SAP، مایکروسافت و اوراکل ایجاد می گردد، سه شرکتی که با محاسبه حالت ترکیبی استفاده از آنها، درآمد 59 بیلیون روبلی را در سال گذشته در روسیه رقم زده اند.

البته باید این را هم در نظر داشت که روسیه در وضعیت رکود اقتصادی قرار دارد و طبق تخمین ها بازار نرم افزار در این کشور حداقل 10 درصد کوچکتر خواهد شد و همچنین با کاهش ارزش روبل در مقابل دلار، قیمت نرم افزارهای خارجی نیز بسیار افزایش پیدا خواهند کرد.

 

منبع: بلومبرگ
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *