خاطرات کارمند استیو جابز

خاطره من با استیو جابز نشان می دهد که او چه رئیس ترسناکی است!

هفته قبل انتشار مطالبی در سطح نت از سوی یکی از کارمندان سابق شرکت اپل – که نام خود را فاش نکرده بود – در خصوص کار کردن به عنوان کارمند استیو جابز در زمان وی در شرکت اپل منجر به تحیر بسیاری از کاربران شد. اکنون بعد از یک هفته یکی دیگر از کارکنان شرکت اپل نیز اقدام به بازگویی خاطرات تلخ خود از کار با استیو جابز در اپل کرده است.

هفته قبل یکی از کارمندان سابق شرکت اپل در خاطرت خود اشاره کرده بود که استیو جابز یک رئیس و مافوق متوقع بود که به سختی و تا جایی که میشد از کارمندان و زیر دستان خود کار میکشید. البته سختگیری های استیو جابز در شرکت اپل نکته ای نیست که بر کسی پوشیده باشد و این موضوع که اغلب کارکنان این شرکت تجربه هایی سخت از کارکردن با استیو جابز و قوانین وی در اپل داشته باشند، چندان جای تعجب نداشت.

اما بعد از گذشت یک هفته از این جریان، این بار یکی دیگر از کارمندان سابق این شرکت با افشای هویت خود به باز گویی خاطرات تلخ کار با استیو جابز پرداخته و گفته است که استیو جابز نه تنها یک رئیس پر توقع بوده است بلکه وی را «یک احمق بزرگ» خطاب کرده که دیگران را بخاطر اشتباهات خود سرزنش میکرد.

«ارین کاتون» که سابقا در شرکت اپل یک مدیر پروژه بوده است و در حال حاضر نیز مشاور در امور مدیریت پروژه است میگوید که دیگر حاضر نیست با شرکت اپل کار کند. وی در پاسخ به چرایی این موضوع اشاره به خاطراتی کرده است که از زمان کار با استیو جابز در شرکت اپل دارد:

وی در آن زمان به عنوان مهندس ارشد مدیر پروژه تیم MobileMe بوده است. پروژه ای که اغلب کارشناسان از آن به عنوان یک فاجعه در اپل یاد میکنند و شاید به همین دلیل است که کاتون خاطرات چندان خوشی از کار در شرکت اپل و به همراه جابز ندارد. اما نکاتی که وی در خصوص جابز بیان کرده است قابل توجه میباشد.

کاتون گفته دو خاطره از کار با استیو جابز در اپل دارد. اول زمانی که برای نهار در صف ایستاده بوده است و به یکباره شخصی از راه میرسد و جلوی او در صف می ایستد. وقتی کاتون از همکار خود میپرسد که وی کیست، همکارش در پاسخ میگوید: استیو جابز!

اما خاطره دوم وی بسیار بدتر از این برخورد اول با جابز است. زمان که وی به عنوان سرپرست تیم MobileMe انتخاب میشود، وی و این از سوی جابز برای تکمیل پروژه تحت فشار قرار میگیرد. در حالی که پروژه با برخی از مشکلات ساختاری همراه بوده است تیم به وی اطلاع میدهد که پروژه به این دلایل در زمان تعیین شده به پایان نخواهد رسید اما جابز بر موضع خود برای تکمیل پروژه علیرغم مشکلات در زمان تعیین شده اصرار میورزد.

مهندسان و کارکنان تیم برای تکمیل MobileMe تلاش بسیار میکنند اما چند ساعت قبل از زمان نهایی، این دستگاه با یک کرش شدید همه را متحیر میکند. علیرغم این موضوع همه اعضای تیم دست به کار میشوند و طی ساعت ها کار بی وقفه – در حالی که برخی پشت میز کار خود چند دقیقه ای از شدت فشار کار به خواب میرفتند – در نهایت موفق میشوند که پروژه را مجددا راه اندازی کنند. البته بعد از آن به همه خبر داده میشود که برای یک جلسه ملاقات با جابز دعوت شده اند.

کاتون میگوید: همه اعضای تیم طوری به ملاقات جابز رفتیم که انگار قرار بود به زیر گیوتین برویم. جابز جلوی ما ایستاد و بر سر ما فریاد زد و همه ما را دیوانه هایی خطاب کرد که حتی کمترین اقدامات را برای راه اندازی پروژه انجام نداده ایم. کاتون میگوید: این یکی از بهترین سخنرانی های تاریخ برای خراب کردن انگیزه تعدادی مهندس بوده است.

کاتون میگوید: در حالی که ما پروژه را راه اندازی کرده بودیم و به اطلاع مقامات بالادست خود نیز رسانده بودیم اما هیچ کس جرات آن را نداشت که به استیو جابز این موضوع را یاد آوری کند و این سیستمی مبتنی بر خفقان بود که استیو جابز به وجود آورده بود. در حالی که مقصر اول در شکست پروژه MobileMe خود استیو جابز بود، اما در نهایت رفتار و سیستم وی منجر به آن شد که گروهی از افراد با استعداد و پر کار انگیزه های خود را برای هر نوع خلاقیتی از دست بدهند.

کاتون در نهایت بعد از نقد سیستم جابز و رفتارهای بیش از حد سختگیرانه وی مینویسد: بهترین راه برای ساخت بهترین محصولات این است که صادقانه با کارمندان خود برخورد کنید و به آنها به خوبی گوش کنید. هیچ مدیر عاملی نمیتواند به تنهایی محصولات شرکت اش را تولید کند زیرا وابسته به کارمندانی است که به خاطر خلاقیت و توانایی، آنها را استخدام کرده است.

منبع: تابناک – بیزینس اینسیدر

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *