فناوری تشخیص چهره

ابداع روش جدید تشخیص چهره توسط فیسبوک حتی بدون دیده شدن صورت

فناوری بسیار دقیق تشخیص چهره  Facebook که آن را قادر می سازد تا به هنگام بارگزاری تصاویر چهره ها را tag گذاری کند، می تواند بسیار پیشرفته تر باشد. غول شبکه های اجتماعی فناوری آزمایشی را ابداع کرده که حتی بدون دیدن، چهره شما را تشخیص می دهد.

این فناوری از سایر مشخصه های ممکن مانند پوشش معمول، حالات اختصاصی، مدل موی فرد جهت تشخیص وی در عکس بهره می برد.

این فناوری در لابراتوار هوشمند Facebook در حال توسعه می باشد و در آزمایش های انجام شده توانسته است در حالتی که چهره افراد پنهان شده است با دقت 83% آن ها را تشخیص دهد. این آزمایش ها بر اساس 40000  عکس نمونه که بتوسط Flickr گرفته شده است صورت پذیرفته. در حالی که این تعداد عکس در برابر 250 میلیارد عکسی که تنها از سال 2013 در سرورهای این شبکه بارگزاری شده اند بسیار ناچیز می نماید.

افراد مشخصه های جنبی متفاوتی دارند حتی اگر از پشت به آن ها نگاه کنیم، برای مثال، شما می توانید مارک زاکربرگ را به راحتی تشخیص دهید، زیرا وی همیشه T-Shirt خاکستری رنگ می پوشد.

در حال حاضر Facebook بر روی فناوری تشخیص چهره تلاشی چند برابر دارد. در راه اندازی اخیر این فناوری، یک برنامه عکس های گرفته شده در گوشی کاربر را اسکن می کند و چهره افراد حاضر در عکس ها را تشخیص داده و سپس پیشنهاد می کند که عکس ها برای آن افراد نیز ارسال شوند. این امر یک راه آسان را برای کاربران تامین می کند تا عکس های بیشماری را در یک لحظه به اشتراک بگذارند و از سوی دیگر دسترسی اطلاعات عکس های بیشماری را برای فیسبوک فراهم می نماید.

به هر حال، مسایل دیگری نیز وجود دارد. خدمت پشنهاد تگ Facebook که چهره فرد موجود در عکس را تشخیص  می دهد و پیشنهاد به تگ کردن وی می دهد به لحاظ قوانین حفظ حریم خصوصی افراد در اروپا اجازه عملیاتی شدن را ندارد بنابراین شبکه های اجتماعی نیز هیچ برنامه ای برای راه اندازی آن در این قاره ندارند.

 

منبع: بیزینس اینسیدر
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *