همکاری مایکروسافت و لینوکس

همکاری مایکروسافت با بزرگترین رقیبانش برای حل مشکل برنامه نویسی نرم افزار

سال گذشته یک استارت آپ کوچک به نام داکر  مطرح شد و قلب صنعت تکنولوژی را تسخیر کرد.

کمتر از دو سال پس از معرفی نرم افزار داکر توسط سالامون هیکز در همایش سالانه ی برنامه نویسان پایتون، بزرگان تکنولوژی همچون  آمازون, دل, مایکروسافت, گوگل, آی بی ام، VmWare و … به او درخواست شراکت و همکاری دادند.

او کار خود را در زیرزمین منزل مادرش با کمک سه نفر از دوستانش آغاز کرد و در حال حاضر شرکت او ۷۰ نفر کارمند دارد.

داکر تکنولوژی هایی را در اختیار کاربران قرار می دهد به نام container که به لطف او این تکنولوژی به سرعت در حال فراگیر شدن است و محبوبیت آن روز به روز افزایش پیدا می کند.

container یک امکان مدیریتی را به برنامه های مبتنی بر پردازش ابری اضافه می کند که به واسطه ی آن دیگر لازم نیست که برنامه نویسان همه ی کار ها را خودشان انجام بدهند. در واقع داکر یک پلتفرم متن باز است که به برنامه نویسان و مدیران سرور امکان ساخت, نگهداری و و اجرای برنامه های توزیع شده را می دهد.

اما ما هنوز دلیل اشتیاق برنامه نویسان به استفاده از داکر  را نمی دانستیم تا اینکه با تاد مک کینون مدیر اجرایی و موسس salesforce شرکت اوکتا و مهندس پیشین و موفق این شرکت صحبت کردیم. او می گوید برنامه نویسان شرکت اوکتا به یک دلیل ساده به داکر علاقمند هستند:

آنها برنامه های خود را روی لپ تاپ های شخصی شان می نویسند سپس آنرا روی سرور های cloud قرار می دهند و برنامه دقیقا” به همان شکلی کار می کند که در لپ تاپشان کار می کرد و اینکار بدون نیاز به تغییر دادن کد و انجام تنظیمات خاص انجام می پذیرد. این اتفاق در گذشته نمی افتاد، در حال حاضرخیلی از برنامه نویسان کد های خود را بدون استفاده از داکر نمی نویسند و از سرویس هایی که داکر را پشتیبانی نکند استفاده نمی کنند.

در حال حاضر مایکروسافت و خیلی از رقبایش ماند گوگل و آمازون این تکنولوژی را پشتیبانی می کنند.

رقیب جدی داکر، CoreOS است که توسط گوگل ارایه شده و یکی از دغدغه های برنامه نویسان انتخاب یکی از این دو است، اما احتمال می رود در آینده این دو با یکدیگر ادغام شده و یک پلتفرم استاندارد و واحد ایجاد گردد.

در حال حاضر اکثر سرویس دهندگان cloud از هردوی این پلتفرم ها پشتیبانی می کنند.

 

منبع: بیزینس اینسیدر
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *