نصب سریع لینوکس

چقدر می توانیم در نصب چندین لینوکس سریع عمل نماییم!

مقالات زیادی در رابطه با فلسفه وجودی لینوکس و تاثیر آن بر فعالیت های روزانه مدیران سیستم نوشته شده است. یکی از موارد مهم در فلسفه این سیستم عامل استفاده درست از اهرم نرم افزار می باشد و از اصول اساسی این بخش نیز می توان به اتوماتیک کردن همه چیز در لینوکس، اشاره کرد.

من همیشه در شرکت چندین کامپیوتر دارم که باید لینوکس را بر روی همه ی آنها نصب کنم. در ابتدا این کار تکراری را جداگانه، بر روی هر کامپیوتری انجام می دادم و این تبدیل به یک عادت برای من شده بود و فکر می کردم که راهی جز این برای من وجود ندارد و این کار تکراری فقط محدود به نصب لینوکس نبود، تصور کنید که شما بر روی چندین کامپیوتر نیاز دارید به تنظیمات خاص، نصب نرم افزارهای کاربردی و یا فونت های ویژه که در مراحل نصب پیش فرض لینوکس وجود ندارند، پس می بایست تمام این کارها را جداگانه بر روی هر سیستمی انجام می دادم و فکر کنم بتوانید تصور کنید که چه کار خسته کننده و کسل کننده ای داشته ام. جدا از اینکه در این مراحل هم ممکن بود بعضی از قسمت ها را فراموش کنم که انجام دهم و هم وقت زیادی را از من می گرفت که باعث ایجاد نارضایتی در پرسنل شرکت شده بود.

بعد از مدتی با نرم افزارهای VMware و Vitualbox آشنا شدم و دیدم وقتی یک لینوکس را بر روی آن ها نصب کردم به راحتی و به هر تعداد که بخواهم می توانم از آن کپی تهیه کنم و نیازی به نصب مجدد لینوکس ندارم. جرقه ای در ذهن من ایجاد شد که حتما در لینوکس هم پروسه ای برای نصب چندین نسخه بصورت همزمان و با تنظیمات از قبل انجام شده، وجود دارد. با تحقیقاتی که انجام دادم متوجه شدم که روشی کاملا امن، قابل اعتماد، باسرعت بالا و بدون ایجاد فراموشی در انجام وظایف، برای نصب اتوماتیک لینوکس وجود دارد.

این کار بر روی یک فایل ساده متنی به نام Bash Script انجام می شود و لینوکس می تواند تنظیمات مورد نیاز خود را به راحتی از آن خوانده و اعمال نماید. حتی شما می توانید چندین فایل از این نوع، با تنظیمات متفاوت را ساخته و هر کدام که مورد نیاز است را به سیستم نصبی خود معرفی نمایید. شما این فایل ها را می توانید در شبکه قرار داده و در هنگام نصب سیستم عامل آدرس شبکه ای آن را از طریق پروتکل NFS به لینوکس معرفی نمایید.

البته باید در نظر داشت که راه های دیگری نیز وجود دارند که انجام این پروسه را ساده تر می نمایند. برای مثال شما می توانید یک نصب ساده لینوکس را انجام داده و سپس کلیه نرم افزارهای مورد نیاز را نصب و تنظیمات خاص خود را انجام دهید. سپس با استفاده از نرم افزارهای مخصوص ساخت image مانند نرم افزار Clonzilla از لینوکس خود یک بسته سفارشی ساخته و به راحتی آنرا بر روی کامپیوترهای دیگر نصب نمایید.

اگر تاکنون تجربه استفاده از این روش ها را نداشته اید، حتما به شما پیشنهاد می کنم دست از عادت انجام امور تکراری لینوکس برداشته و از لذت نصب اتوماتیک آن بهره ببرید.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *