دیتاسنتر گوگل در آلاباما

راه اندازی دیتاسنتر جدید گوگل با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر

گوگل، غول جستجو در اینترنت در روز چهارشنبه اعلام کرد که چهاردهمین دیتاسنتر خود را راه اندازی خواهد کرد. اینبار در ایالت آلاباما و در یک نیروگاه سابق سوخت زغال سنگ.

گوگل همچنین قرارداد خود را با شرکت برق این منطقه لغو کرده تا از این طریق از انرژی های تجدید پذیر برای تامین برق این دیتاسنتر استفاده نماید. Urs Hölzle مدیر ارشد زیرساخت های فنی در گوگل می گوید: “دیتاسنترها مشتریان بسیار جذابی برای تامین کنندگان برق هستند، ولی جایگزین کردن انرژی های نو با برق برای ما در اولویت قرار دارد.”

او در ادامه می گوید: “ما در 12 ماه آینده در این زمینه در نقطه قابل قبولی خواهیم بود، انرژی بادی در نقاط بسیار دور به ما نشان داده که چقدر انرژی ارزانی است. همچنین پیش از این ما در آفریقای جنوبی از پروژه استفاده از انرژی خورشیدی پرده برداری کردیم.”

گوگل می گوید در حال حاضر از یک و نیم درصد از ظرفیت انرژی بادی ایالات متحده استفاده می کند و همچنین ادعا می کند با این وجود قدرت محاسباتی، 3.5 برابر بیشتر از همین مقدار انرژی در سه سال پیش شده است.

کارخانه ای که در آلاباما احداث می شود در کنار یک رودخانه قرار گرفته است که به گوگل کمک می کند از آب آن برای سیستم خنک کننده کامپیوترهای خود استفاده نماید، درست مانند پروژه ی ساخت دیتاسنتر این شرکت در فنلاند، همچنین خطوط راه آهن نیز از کنار کارخانه عبور می کنند و در نتیجه گوگل می تواند از همان مسیر کابل های فیبرنوری خود را نیز عبور دهد.

به نظر می رسد با رشد روزافزون تقاضا برای گوگل، آنها تصمیم به ساخت دیتاسنترهایی در سرتاسر دنیا گرفته اند که نمونه هایی از آنها در چند ماه گذشته در ایالات متحده، سنگاپور و بلژیک ساخته شده اند. زمانی که این دیتاسنترها آنلاین بشوند باید منتظر بود که بزرگترین سیستم محاسباتی دنیا، با افزایش تعداد سرورهای خود در سرتاسر دنیا باز از این نیز بزرگتر شود.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *