شبیه سازی سوسک

ساخت نوعی ربات برای شبیه سازی سوسک

پژوهشگران دانشگاه برکلی موفق به ساخت نوعی ربات سوسکی شده اند که می تواند از میان کوچک ترین منافذ راهش را به بیرون پیدا کند.

این تیم کار خود را با مطالعه روی سوسک های حقیقی آغاز کردند تا دریابند که این حشرات چگونه از میان سطوح پوشیده از گیاه جنگل های حاره ای حرکت کرده و مسیرشان را باز می کنند.

آنها در جریان بررسی های خود دریافتند که سوسک ها در حین حرکت بعضا از روی برخی از موانع عبور می کنند و برای رد شدن از منافذ هم مرتبا بدن خود را در زاویه ۹۰ درجه قرار می دهند.

گام بعدی این بود که روی این سوسک ها پوسته های مصنوعی قرار دهند و بررسی نمایند که این مساله تا چه اندازه بر تحرک آنها اثر می گذارد. نتیجه روشن بود: هرچه پوسته ها شکل دایره ای خود را بیشتر از دست می دادند، عملکرد سوسک ها هم برای تغییر جهت خود ضعیف تر شده و مانور پذیری شان پایین می آمد.

پس از اتمام فرایند مشاهده و پایش، دانشمندان نوعی ربات شش پا با پوسته ای دایره ای شکل ساختند که می توانست بدون نیاز به برنامه نویسی بیشتر یا احتیاج به حسگری خاص، از موانع عبور کند و این رفتار جدید در واقع با همان تغییر زاویه بدن در حین حرکت در آن ایجاد شده بود.

تیم پژوهشگران سازنده این ربات امید دارند که با بررسی دیگر اشکال و موجودات زنده در طبیعت توانایی ربات ها برای حرکت در سطوح ناهموار را بهبود ببخشند.

منبع: دیجیاتوپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *