کامپیوترهای کوانتومی

نسل جدید کامپیوتر های کوانتومی برای تمامی نیازهای جهان

آقای Bruno Teboul عضو هیات علمی دانشگاه پلی تکنیک Ecole می گوید: کامپیوتر های فعلی مسیر را به تجهیزاتی واگذار می کنند که توانایی پردازش آنها برابر مغز انسان خواهد بود.

ماشین های نسل سوم در راهند. کوانتوم و کامپیوتر های هوشمند پردازش حجیم اطلاعات را در cloud ها انجام خواهند داد. عصر حاضر دنباله روی علم اطلاعات و علوم چندگانه برای جمع آوری، پردازش و افزایش حجم عظیم داده ها می باشد.

علم اطلاعات مانند پتروشیمی در دنیای دیجیتال عمل می کند. حجم بسیار اطلاعات خام را به اطلاعاتی مفید و قابل پیش بینی تصفیه می سازد. با تکیه بر این، ما خواهیم دانست که مشتری چه محصولی را انتخاب می کند. برای تحقق چنین چیزی، علم اطلاعات از یکسری الگوریتم بهره می برد و در طول زمان ماشین هایی با قابلیت غیر معمول فراگیری به این الگوریتم ها را بهبود خواهند بخشید.

 

مدل رایانش فعلی غیر پایدار خواهد بود

این الگوریتم ها به قدرت عظیم و غول آسای رایانش نیازمندند، مانند Google، Amazon و Netflix که سیستم های رایانش موازی را توسعه داده اند. مشکل در اینجاست که تجهیزات فعلی ایده آل برای این کار نیستند، یک ماشین متوالی نمیداند که چگونه هزاران قسمت از اطلاعات را یکباره درک کند.

در اصل ما به نوعی از مغز ابر انسان نیاز داریم که به طور میانگین دارای 100  میلیارد نورون باشد که هرکدام 10  هزار ارتباط با یکدیگر داشته باشند. بنابراین نمی توانیم منتظر بمانیم تا microprocessor ها بهبود یابند. بعد از همه اینها، قوانین مور توضیح می دهند که آن ها مدام در حال افزایش ظرفیت ترانزیستور ها با استفاده از مینیاتوری سازی (کوچک سازی) هستند، اما هنوز ترانزیستورهای الکترونیکی راه بسیار زیادی در پیش دارند تا بتوانند به اندازه ی یک اتم کوچک شوند.

راه کاری که محققین برای این امر درنظر گرفته اند، قرار دادن عملیات های اطلاعاتی بر روی حالت کوانتومی اجزاء الکترونیکی می باشد. در یک سیستم کوانتومی یک ذره می تواند در یک لحظه واحد در دو نقطه متفاوت حضور داشته باشد و یک کنش بر روی یک ذره می تواند بر روی دیگری تاثیر بگذارد.

در تحقیقات فعلی کامپیوتر های کوانتومی، دارای کاستی هایی هستند. هرگونه تامل نا خواسته با محیط آن ها می تواند قدرت ابر پردازشی آن را به طور موثر به چیزی تغییر دهد که به آن بازی شیر یا خط می گوییم. ایده بر آن است که تنها تعداد اندکی کامپیوتر کوانتومی وجود داشته باشد که به روشی خاص نگهداری شوند و به گونه ای طراحی شوند که برای بهینه سازی با سایر کامپیوتر های معمولی در ارتباط باشند. چنین کامپیوتری توسط استارت آپ D-Wave ساخته و نهایتا توسط Google خریداری شد تا با آن ماشین بدون راننده و سایر فناوری های خود را کنترل کند.

 

ابزار متصل به مغز

برخی از شرکت ها نیز به سراغ توسعه ماشین های ابر هوشمند رفته اند که بر پایه فیزیک کوانتومی نیستند بلکه الهام گرفته شده از نورون شناسی می باشند. Chip های آن ها انعطاف پذیر هستند درواقع باید بگوییم که قابلیت سازگاری و درک دارند.

این Chip های الهام گرفته شده از مغز انسان، تمامی ابزار متصل را با قابلیت های خود مجهز می کنند، تا آن ها را در ارتباط با پردازش اطلاعات و کاربران بیش از پیش هوشمند کنند و این عرصه ماشین های neuromorphic خواهد بود.

این دو انقلاب کوانتومی و رایانش هوشمند، با ماشین هایی بسیار گران و عظیم شروع خواهد شد. و آن ها به صورت خدمات ابری (cloud) و یا میزبان (hosted) موجود خواهند بود تا امکان برخورداری از ظرفیتشان را بر حسب تقاضا با هزینه های بسیار پایین در اختیار مشتریان بگذارند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *