پهپاد

سیستم‌های مقابله با پهپادهای سبک آماده بهره‌برداری شده‌اند!

پهپادهای دوربین‌دار دنیای جدیدی را در مقابل کاربران و عکاسان قرارداده‌اند تا در روش‌هایی جدید این افراد بتوانند به شکار تصاویر هوایی بپردازند اما در کنار رشد و توسعه استفاده از این پهپادها، بازار دیگری نیز در سایه این بازار با نام سیستم‌های دفاعی ضد پهپاد رشد پیدا کرده است.

این تکنولوژی‌های جدید به گونه‌ای توسعه داده می‌شوند تا هواپیماهای بدون سرنشین را از مکان‌هایی که نباید در آن‌جا حضور داشته باشند و یا کارهایی که نباید توسط آن‌ها انجام شود بر حذر دارند. به عنوان یک مثال بارز در هفته گذشته وجود پهپادها باعث زمین‌گیر شدن آتشنشانانی شد که قصد داشتند آتش را در کالیفرنیای جنوبی مهار کنند. پس از بروز این مشکل، قانونی به‌منظور امکان ساقط کردن پهپادهای مزاحم در مسیر خدمات رسانی تصویب شد.

یکی دیگر از موارد ممکن، بهره‌گیری افراد تبهکار از پهپادهای مجهز به سلاح می‌باشد. با وجود این نگرانی‌ها به‌نظر می‌رسد بهره‌گیری از سیستم‌های دفاعی ضد پهپاد ضروری به نظر می‌رسند. وال استریت ژورنال در گزارشی اعلام کرده چندین و چند شرکت درحال کار بر روی تولید راه‌حل‌هایی به‌منظور مرتفع‌کردن مشکلات اینچنینی هستند.

برخی از این سیستم‌های دفاعی از فرکانس‌های رادیویی به‌منظور اختلال در سیستم‌های ارتباطی پهپادها به‌منظور مجبورکردن آن‌ها به فرود یا تغییر مسیر بهره می‌برند. به عنوان نمونه یک شرکت بریتانیایی به نام Blighter Surveillance این تکنولوژی را در قالب سیستمی یک میلیون دلاری به نام AUDS عرضه کرده است.

دیگر دستگاه‌های موجود نیز از لیزرهای با توان بالا به‌منظور هدف‌گیری و تیراندازی به پهپادها از فاصله‌ای تا صدها متر بهره می‌برند. از سوی دیگر برخی شرکت‌های سازنده پهپادها مانند DJI محدودیت‌های پروازی در مناطقی خاص را مستقیما به فیرمویر موجود بر روی این پهپادها اعمال کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد تصویب قانون‌هایی به‌منظور مجبور ساختن شرکت‌های سازنده در جهت بهره‌گیری از یک کلید مرگ یا روش‌هایی جایگزین به منظور در اختیار گرفتن کنترل پهپادها نیز در شرایط کنونی منطقی باشد.

 

 

منبع: فارنت
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *