windows10-xbox

تمام قابلیت‌هایی که گیمرهای ایکس‌باکس‌وان با عرضه ویندوز 10 در اختیار خواهند داشت

به زودی و با عرضه نسخه جدید سیستم‌عامل ویندوز، شاهد ترکیبی مثال‌زدنی از ویندوز 10 و کنسول بازی ایکس‌باکس وان خوهیم بود تا نهایتا پس از مدت‌ها انتظار شاهد اکوسیستمی ترکیبی در میان تبلت‌ها، رایانه‌های شخصی و کنسول‌های بازی باشیم.

در همان نگاه اول مطمئنا چشم‌ها به برنامه‌های هماهنگی که بر روی پلتفرم‌های مختلف قابل استفاده هستند معطوف خواهد شد اما این برنامه‌ها تنها بخشی از قابلیت‌های جدیدی خواهند بود که به واسطه استفاده از ویندوز 10 برای گیمرها و کاربران استفاده کننده از ایکس‌باکس وان مهیا خواهد شد. به گفته مسئولان مایکروسافت، ویندوز 10 فاصله میان رایانه‌های شخصی و کنسول‌های بازی را از میان برخواهد داشت تا نهایتا ایکس‌باکس وان علاوه بر پشتیبانی از ماوس و صفحه‌کلید به قابلیت‌های بیشتری نیز تجهیز شود. در صورتی که شما نیز یک دستگاه ایکس‌باکس وان در اختیار دارید بد نیست در ادامه به قابلیت‌هایی که با استفاده از ویندوز 10 نصیب شما خواهد شد نیم‌نگاهی داشته باشید.

گستردگی ایکس‌باکس وان در قالب ویندوز 10

پیش از این نیز مایکروسافت تلاش‌هایی را به‌منظور افزودن تجربه‌های مرتبط با ایکس‌باکس در سیستم‌عامل ویندوز انجام داده بود. با این اوصاف بازی‌های عرضه شده برای ویندوز لایو را باید تلاشی بدون ثمر و شکست‌خورده به‌منظور نفوذ هرچه بیشتر ایکس‌باکس در رایانه‌های شخصی دانست. برنامه Smartglass نیز مدت‌هاست که به کاربران این امکان را می‌دهد تا صفحه‌نمایش دیگر دستگاه‌های خود را به عنوان صفحه‌ای دوم برای بازی‌های ایکس‌باکس، نقشه‌ها و دیگر موارد اینچنینی مورد استفاده قرار دهند.

با این تفاسیر به‌نظر می‌رسد این‌بار شاهد نفوذ قابلیت‌های ایکس‌باکس وان در شالوده و نهاد ویندوز 10 خواهیم بود. در متن این حرکت، هر ویندوز 10 ارائه شده از سوی مایکروسافت با برنامه از پیش‌نصب شده ایکس‌باکس عرضه خواهد شد تا راهی به‌منظور تعامل هرچه بیشتر گیمرها با دستگاه‌های ایکس‌باکس فراهم شود و تجربه‌ای به سبک داشبورد موجود در ایکس‌باکس به رایانه‌های شخصی بیاید. این برنامه به کاربران این امکان را خواهد داد تا به لیست دوستان، پیام‌ها و اطلاعات در خصوص بازی‌های ایکس‌باکس و دیگر قابلیت‌ها از طریق دسکتاپ دسترسی داشته باشند.windows10-xboxappUI

برخلاف بازی‌های عرضه شده در ویندوز لایو به‌نظر می‌رسد برنامه ایکس‌باکس سرویسی بازتر بوده و به شما امکان دسترسی به بازی‌های خریداری شده از طریق پلتفرم‌هایی مانند استیم و بازی‌هایی که مستقیما از مایکروسافت خریداری کرده‌اید را می‌دهند. با این تفاسیر هنوز مشخص نیست که بازی‌های مختلف چگونه خود را با این سرویس هماهنگ می‌کنند یا اینکه توسعه‌دهندگان بازی‌ها و تنظیمات آیا خواهند توانست خود را با این سیستم منطبق کنند یا خیر؟! و یا حتی اینکه این سرویس آیا از بازی‌های قدیمی نیز پشتیبانی خواهد کرد یا بازی‌های جدید مجبور به ویرایش محتوا به‌منظور سازگاری هرچه بیشتر خواهند شد اما با توجه به توضیحات هرچند محدود مایکروسافت دورنمای روشنی از این سرویس ترسیم شده است.

علاوه بر موارد یادشده، نرم‌افزار Game DVR عرضه شده برای ایکس‌باکس امکان ضبط، ویرایش و به اشتراک گذاشتن تصاویر مربوط به بازی‌ها را ارائه خواهد کرد و نهایتا کلیپ‌های ذخیره شده را می‌توانید میان یک رایانه شخصی و ایکس‌باکس به اشتراک بگذارید و یا بر روی سرویس‌های دلخواه به‌منظور نمایش توانایی‌های خود در بازی آپلود کنید.

سازگاری میان دستگاه‌های مختلف

علاوه بر موارد جزئی، مایکروسافت قابلیت‌هایی ویژه‌ای را به‌منظور ادغام هرچه بیشتر ایکس‌باکس و ویندوز مدنظر قرارداده است. مهمترین قابلیت، امکان بازی میان پلتفرم‌ها و در واقع سازگاری میان پلتفرمی است. در واقع می‌توانید بازی‌های ایکس‌باکس وان را به صورت آنلاین با افرادی که در حال انجام بازی نسخه رایانه‌های شخصی هستند بازی کنید. این قابلیت مطمئنا به تکنولوژی و زیرساخت‌هایی جدید به منظور هماهنگ‌کردن هرچه بیشتر توسعه‌دهندگان و البته سرویس‌ها با هدف جلوگیری از بروز وقفه و یا ناسازگاری در بازی‌ها نیاز خواهد داشت.windows10-crossplay

 

Phil Spencer مسئول قسمت ایکس‌باکس مایکروسافت این قابلیت را در رویدادی رسمی به نمایش گذاشت. اگرچه عملکرد این سرویس در این رویداد بسیار مطلوب به‌نظر می‌رسید اما باید منتظر ماند و دید استفاده از قابلیت‌های اینچنینی بر روی اینترنت خانگی آیا همانند استفاده بر روی شبکه اینترنتی مایکروسافت خواهد بود یا با افت سرعت شاهد افت کیفیت نیز خواهیم بود؟! نهایتا بدون شک باید اعلام کرد این قابلیت بهترین روش برای جذب کاربران بیشتر به‌منظور اجرای بازی‌های چندنفره به صورت آنلاین است.

پخش آنلاین بازی‌ها بر روی دستگاه‌های مختلف

شرکت مایکروسافت اعلام کرده با عرضه ویندوز 10 مرحله جدیدی از استریم بازی‌ها در میان پلتفرم‌های مختلف را شاهد خواهیم بود. مایکروسافت تضمین کرده است با بهره‌گیری از سرویسی که در سال جاری میلادی عرضه خواهد شد کاربران می‌توانند بازی‌های خود را از ایکس‌باکس به روی ویندوز 10 رایانه‌های شخصی و یا تبلت استریم کنند. این قابلیت از ایکس‌باکس به عنوان یک سرور محلی استفاده خواهد کرد تا گیمرها بتوانند محتوای تصویری و ورودی‌ها را با استفاده از اینترنت وای‌فای خانگی بر روی دستگاه‌های مختلف به اشتراک بگذارند.windows10-updatedhome

 

در حال حاضر سونی نیز از قابلیتی به‌منظور استریم بازی‌ها بر روی PS Vita و PlayStation TV بهره می‌برد. تنها مانعی که بر سر راه اجرای موفقیت آمیز این قابلیت وجود دارد، اتکای آن به سرویس اینترنت کاربر خانگی است. هنوز جزئیاتی از سوی مایکروسافت در این زمینه که ویندوز شما به چه حد سرعتی در شبکه به‌منظور بهره‌گیری از این قابلیت نیاز دارد منتشر نشده است.

این احتمال وجود دارد که شاهد بهره‌گیری از سرویس استریمی بالعکس به‌منظور ارسال آنلاین بازی‌های رایانه‌های شخصی به ایکس‌باکس وان نیز باشیم.

کورتانا در ایکس‌باکس وان

مدنظر داشته باشید این تنها ویندوز 10 نخواهد بود که به قابلیت‌هایی جدید تجهیز خواهد شد. رابط کاربری ایکس‌باکس وان نیز همزمان به مشخصه‌هایی کاربردی و جدید تجهیز خواهد شد که محیط را برای کاربر جذاب‌تر خواهد کرد.

یکی از کلیدی‌ترین قابلیت‌های جدید، ادغام کورتانا در داشبورد ایکس‌باکس وان است. این دستیار صوتی هوشمند منتظر شما خواهد ماند تا با دسترسی به آن  از منوی سمت چپ صفحه‌نمایش بتوانید فرامین خود را ارسال کنید. اجرای دستورالعمل‌هایی ساده مانند ارسال یک پیام به کاربری دیگر و یا انجام یک جستجو تحت موتور جستجوگر بینگ از جمله قابلیت‌های کورتانا خواهدبود. این منوی بازشونده از سمت چپ محل دسترسی به مواردی دیگر مانند لیست دوستان و یا قابلیت‌های استریم نیز خواهد بود.blade-cortana-new

 

نهایتا بدنیست بدانید که داشبورد به روز رسانی‌شده ظاهری شبیه به برنامه ایکس‌باکس در ویندوز 10 خواهد داشت.

به عنوان سخن پایانی باید اذعان داشت که همواره فاصله‌ای پر نشدنی میان بازی‌های رایانه‌ای و روند موجود برای استفاده از آن‌ها بر روی رایانه‌های شخصی و کنسول‌ها وجود داشته و تاکنون تلاش‌های مختلف به‌منظور پرکردن این خلا نیز مثمرثمر نبوده‌اند. با این اوصاف مایکروسافت به عنوان یکی از برترین شرکت‌های حاضر در بازار سیستم‌عامل‌های مورد استفاده بر روی رایانه‌های شخصی و همچنین یکی از برترین شرکت‌های تولیدکننده کنسول‌های بازی قصد دارد این شکاف را به روشی نوین برطرف کند.

 

 

منبع: فارنت
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *