شرکت Intel

چیپ جدید حافظه اینتل هزار مرتبه سریعتر از حافظه‌های فلش است

شرکت اینتل و میکرون روش جدیدی را برای ذخیره اطلاعات پیداکرده‌اند که ادعا می‌کنند متراکم‌تر، سخت‌تر و سریع‌تر از گذشته بوده و از الآن تولید آن شروع شده است.

روز گذشته این دو شرکت، 3D Xpoint را معرفی کرده‌اند. دسته‌ای از حافظه‌های غیر فرار که ادعا می‌شود 1000 برابر سریع‌تر از معماری NAND بیشتر انواع فلش مموری و درایوهای SSD عمل می‌کند. معماری جدید کاملاً عاری از ترانزیستورها است و بر تغییر خاصیت توده‌ای از مواد، برای عوض کردن بیت‌ها از مقاومت کم به مقاومت بالا، استفاده می‌کند. سلول‌های حافظه در آن، به شکل پیچیده سه‌بعدی و شطرنجی لایه‌ریزی شده‌اند که محققان اینتل معتقدند 10 برابر متراکم‌تر از حافظه‌های معمولی است.

معاون رئیس اینتل آقای Rob Crooke، در بیانیه‌ای اظهار داشت: برای دهه‌ها، صنعت به دنبال یافتن راه‌هایی برای کاهش زمان تأخیر بین پردازنده و اطلاعات، برای رسیدن به کاوش سریع‌تر بوده‌اند. این کلاس جدید از حافظه‌های غیر فرار، به این هدف رسیده و کارایی بی‌سابقه را برای وسایل ذخیره اطلاعات و حافظه‌ها به ارمغان می‌آورد.

محدودیت‌های این کلاس جدید از حافظه هنوز کاملاً مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد اولین کاربردهای آن در تحلیل بلادرنگ داده‌ها باشد؛ یعنی جایی که دسترس سریع به مجموعه عظیمی از داده‌ها، اهمیت زیادی دارد. خود اینتل برای کاربردهای اولیه آن به ردیابی کلاه‌برداری‌ها و بیماری‌ها اشاره کرده است و البته عنوان کرد که می‌توان در صورت استفاده از چیپست در کامپیوترها، به فراهم کردن تجربه همه‌جانبه بازی برای کاربران، کمک کرد.

از آنجایی‌که این حافظه بادوام و غیر فرار است، به نظر می‌رسد که از آن بیشتر برای ذخیره داده‌ها در طولانی‌مدت استفاده شود؛ مدیرانی که در کنفرانس حضور داشتند اعلام کردند که دسترسی سریع در طولانی‌مدت به اطلاعات، می‌تواند کاربردهای جدیدی را برای سرویس‌هایی که به صورت روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنیم به وجود آورد.

 

 

منبع: فارنت
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *