استیو جابز

استیو جابز به دنبال بصیرت و آرامش درونی

مستندی که «الکس گیبنی» در حال ساخت آن بر اساس زندگی استیو جابز و شرکت اپل است با نام «استیو جابز: مردی داخل ماشین» در حال حاضر بر روی صحنه است و نکات بسیار جالبی را در مورد استیو جابز و شرکت وی در بر دارد. اما یکی از جالب ترین آنها داستان اولین ملاقات جابز با راهنمای معنوی وی است: راهبی با نام «کوبون چینو اوتاگاوا».

یکی از موضوعات منحصر به فرد در مورد این بخش از داستان مستند استیو جابز، این است که تمام با حالت انیمیشن سیاه و سفید باز سازی شده است. گیبنی در این مورد به تعدادی از خبرنگاران گفته ایده ساخت این قسمت از مستند ناشی از فیلم ویدئویی است که در آن اوتاگاوا در سال 1992 در مورد استیو جابز سخن گفته است. گیبنی بر اساس این سخنان این انیمیشن سیاه و سفید را در ارتباط با اولین برخورد این دو به نمایش آورده.

تصاویر زیر به همراه روایت اوتاگاوا توضیح دهنده این بخش از مستند است:

وقتی 23 سال قبل در کالیفرنیا بودم… در یک نیمه شب، زنگ در به صدا در آمد. در را باز کردم و او را با موهای بلند و پاهای عریان و لباس پاره جلوی در دیدم… میخواست من را ملاقات کند… تنها 18 سال داشت:

استیو جابز به دنبال بصیرت و آرامش درونی

به چشمانش نگاه کردم، وحشت زده بود، اما قطعا دیوانه و مجنون نبود. باید با او صحبت میکردم، پس ژاکتم را پوشیدم و با وی به یک پیاده روی شبانه در حومه «لوس آلتوس» رفتم:

استیو جابز به دنبال بصیرت و آرامش درونی

همه مغازه ها بسته بودن جز یک کافه با نام The Tea Cup. داخل رفتیم و من یک قهوه ایرلندی سفارش دادم و وی یک آب میوه:

استیو جابز به دنبال بصیرت و آرامش درونی

گفت: من به یک بصیرت رسیده ام و نمیدانم چه باید بکنم… . گفتم: خیلی عجیب و شگفت آور است. اما نیاز به دلیل و گواهی برای باور تو دارم.

یک هفته بعد با یک قطعه فلز پیش من برگشت. نمیدانم چه بود. اما آن قطعه کوچک همان دلیل و گواهی بود. آن قطعه، یک چیپ از یک رایانه شخصی بود. گفت: من این قطعه را طراحی کردم. دوستم «واز» – استیو وازنیاک – در طراحی آن به من کمک کرده. اسم این قطعه «لیزا» بود که در واقع اسم دختر وی بود. این قطعه شروع رایانه اپل بود.

استیو جابز به دنبال بصیرت و آرامش درونی

هنوز مطمئن نبودم که این قطعه کوچک دلیل و گواهی بر بصیرت وی باشد. وی از من خواهش میکرد که وی را به جرگه راهبان در آوردم اما من گفتم: نه. تا زمانی که گواهی و دلیلی متقن بر بصیرت برای من نیاوری، نه:

استیو جابز به دنبال بصیرت و آرامش درونی

این اولین روایت از دیدار این دو است. این انیمیشن در این قسمت توسط پس گیبنی ساخته شده. این بخش به این جهت به شکل انیمیشن در روایت مستند گیبنی آمده که وی از صحت داستان اوتاگاوا مطمئن نبوده است.

وی توضیح داده است: روایت اوتاگاوا بیش از همه شبیه به یک رویا است زیرا بسیاری از بخش های آن از جمله سن و سال استیو جابز در زمان ملاقاتش با وی چندان با جزئیات و اطلاعات قبلی همخوان نیست. وی تشریح کرده که این بخش از مستند به این دلیل با انیمیشن سیاه و سفید نمایش داده شده تا نشان دهد که این روایت شبیه به یک روایت جادویی و مرموز است.

اما علیرغم اینها هیچ شکی در اهمیت اوتاگاوا در زندگی جابز نیست:

استیو جابز به دنبال بصیرت و آرامش درونی

بر اساس گزارشات مستند، استیو جابز در دهه 70 با اوتاگاوا برای فراگیری مکتب Zen دیدار کرده است. این ملاقات اوتاگاوا را تبدیل به راهنمای معنوی اپل کرده است. در سال 1991 اوتاگاوا ازدواج جابز و لاورن پاول را رسمیت بخشید اما در سال 2002 در حالی که تلاش میکرد جان دختر خود 5 ساله خود را از یک حادثه نجات دهد، به همراه دخترش مرد.

«لس کایا» از آموزندگان مکتب Zen در سیلیکون والی، به نشریه USA Today در این باره گفته است که مرگ اوتاگاوا تاثیر عمیقی بر جابز گذاشت و به شدت وی را متاثر کرد.

تلاش جابز برای رسیدن به یک بصیرت درونی برای وی تبدیل به یک چالش شده بود. والتر ایساکسون نویسنده بیوگرافی جابز نیز اشاره کرده است که وی دیوانه وار به دنبال این بصیرت بوده تا جایی که شرایط را برای کار با وی در شرکت دشوار میساخته است. وی مینویسد:

متاسفانه آموزش های مکتب Zen هیچ گاه نتوانست وی را به آرامش درونی برساند، و این به عنوان بخشی از ماترک جابز باقی مانده است.

منبع: تابناک
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *