Picture2

نسل جدید تلفن های ارتقاء یافته E-911

E911 و یا Enhanced 911 نام سیستمی است در آمریکای شمالی که تماس های اضطراری را به مراکز عمومی مناسب خود مانند آتش نشانی، اورژانس

و غیره متصل می نماید. این سرویس تنها در ایالات متحده و کانادا فعال می باشد و از دو طریق تلفن های کابلی، وایرلس و VoIP می توان با این شماره تماس گرفت.

استفاده از شماره های 3 رقمی اضطراری برای اولین بار در سال 1937 میلادی در بریتانیا و با شماره تلفن 999 انجام گرفت و بعد از مدتی به سایر قاره ها و کشورهای دیگر نیز گسترش پیدا کرد. بطور مثال شماره 112 در اتحادیه اروپا برای تماس های اضطراری و بصورت تماس کاملا رایگان راه اندازی شد.

 

در آمریکای شمالی نیز شماره 911 برای دسترسی راحت به تماس اضطراری راه اندازی شد. این سیستم تلاش می کند تا بتواند مکان جغرافیایی تماس گیرنده را بدست آورد. این تعیین مکان گاهی بصورت آدرس فیزیکی و گاهی نیز بصورت اطلاعات طول و عرض جغرافیایی بصورت X/Y بر روی نقشه تعیین می گردد.

با بدست آوردن آدرس تماس گیرنده می توان در مواقع لزوم اقدام به اعزام نیروی پلیس، اورژانس، آتش نشانی و یا سایر واحدهای موجود به آن مکان نمود. بدست آوردن آدرس از این طریق، اقدام برای رفع فاجعه را سریعتر می نماید زیرا در بسیاری از موارد تماس گیرنده امکان صحبت کردن با مامور مربوطه را ندارد و بعضی مواقع، زمان این اجازه را به او نمی دهد. همچنین هرگونه استفاده به منظور تماس در وضعیت های غیر اضطراری می تواند جرم محصوب شده وتحت پیگرد قانونی قرار گیرد.

تمامی تماس های 911 به مرکز تماس ایجاد شده متصل می گردند این مرکز تماس با نام PSAP و یا همانPublic Safety Answering Point شناخته می شود که مرکزی دولتی می باشد و صلاحیت بدست آوردن آدرس تماس گیرنده، بصورت قانونی به آنها داده شده است.

پیاده سازی اولیه سیستم های VoIP به هیچ وجه با سیستم 911 سازگار نبود و این به آن معنی بود که در شرایط اضطراری نمی توانستیم از طریق ارائه دهندگان سرویس VoIP با این شماره تماس بگیریم. اما کمیسیون فدرال ایالات متحده بعد از مدتی تمامی ارائه دهندگان سرویس VoIP را موظف کرد که سرویس 911 و حتی نسل جدیدتر آن یعنی E911 را برای مشتریان خود فراهم نمایند.

در سال 2005 این کمیسیون قانونی را تصویب کرد که سرویس دهندگان VoIP را موظف می کرد به شبکه تلفن سنتی متصل گردند تا بتوانند این سرویس را به مشتریان خود ارائه نمایند. هرچند مشکلات تکنیکی زیادی مخصوصا برای بدست آوردن مکان تماس گیرنده از طریق سرویس VoIP وجود دارد ولی کارگروه های متعددی برای رفع این مشکل در چند سال اخیر فعال شده اند و در حال کار بر روی آن می باشند  و به نتایج مثبتی نیز در این زمینه دست یافته اند.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *