diag_01_SIP_trunking

SIP Trunking چیست و چگونه می تواند به کسب و کار شما کمک کند؟

پروتکل SIP که مخفف Session initiation protocol می باشد معمولا در سیستم های پیام رسان و فناوری تلفن های شبکه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه عملکرد این پروتکل بدین گونه است که پیغام های مشخصی را ساخته وبین دو یا چند نقطه ارسال می نماید و با استفاده از همین پیغام هاست که می تواند یک ارتباط را ایجاد کرده، آن را کنترل نماید و حتی آن را به پایان برساند. این پروتکل محدودیتی در تعداد طرفین یک ارتباط ندارد و بدین گونه است که با استفاده از Sip می توانیم ارتباطاتی نظیر ویدیو کنفرانس، ارتباطات پیام رسانی فوری، انتقال فایل، ارسال فکس بر روی آی پی و بازی های آنلاین را نیز برقرار و کنترل نماییم.

 

اصطلاح SIP Trunk مطمئنا برای سازمان هایی که از مرکز تلفن و یا همان PBX برای برقراری ارتباطات کسب و کار خود استفاده می نمایند، آشنا می باشد.

SIP Trunk  پروتکلی است برای ارتباط بین سوئیچ های ویپ که با پروتکل SIP کار می کنند و از این طریق می توانیم یک دومین داخلی را به دومین public متصل نماییم. اینکار می تواند بصورت کاملا نرم افزاری و بدون استفاده از هرگونه سخت افزارهای پیچیده انجام گردد.

اگر شما از سرویس های میزبانی ویپ که در سطح اینترنت به ارائه خدمات می پردازند استفاده نمایید، می توانید به راحتی خطوط مخابراتی را در محل آن میزبان اجاره نموده و با استفاده از سیپ ترانکینگ، آن خطوط را به صورت کاملا مجازی به محل خود انتقال دهید.

اما حتی خودتان نیز می توانید با استفاده از سیپ ترانکینگ، خطوط تلفن در دفاتر خود را بین یکدیگر انتقال دهید و به راحتی از آنها استفاده نمایید.

 

SIP-Enabled PBX چیست؟

 

مراکز تلفن سنتی تنها می توانند صدا را بر روی خطوط فیزیکی تلفن انتقال دهند در حالی که اگر شما دارای یک مرکز تلفن با قابلیت SIP باشید به راحتی می توانید دامنه وسیعی از سرویس های دیگر مانند VoIP را نیز داشته باشید. قابلیت SIP-Enabled در مراکز تلفن می تواند هم بصورت سخت افزاری و هم نرم افزاری باشد و انتخاب هرکدام از آنها بستگی به زیرساخت شبکه و سیاست های سازمان دارد.

اگر شما یک SIP-Enabled PBX در محل سازمان خود داشته باشید، می توانید از طریق آن صدا، ویدیئو و data را بین مراکز خصوصی و public  انتقال دهید.

 

قابلیت کنترل

اگر شما از یک شرکت میزبان برای دریافت خدمات سیپ ترانکینگ استفاده نمایید، یک مشکل اساسی برای شما ایجاد می شود و آن اینست که کنترل خاصی بر روی سیستم خود ندارید و اگر مشکلی ایجاد گردد کاملا باید به راه حل های بازیابی فاجعه (که در اصطلاح انگلیسی به disaster recovery معروف است) آن شرکت میزبان، اعتماد نمایید و هیچ کاری از دست شما بر نمی آید.

در حالی که سیپ ترانکینگ این امکان را به شما می دهد که تمامی این سیستم را در محل سازمان خود انجام پیاده سازی تا کنترل کامل آن در اختیار خودتان باشد.

 

صرفه جویی در هزینه

بطور کلی با توجه به ماهیت مجازی این فناوری، راه اندازی آن نسبت به مراکز تلفن سنتی، ارزانتر است و باعث صرفه جویی در هزینه ها می گردد.

 

ادغام با میزبان های ویپ خارجی

شما به راحتی می توانید هم سیستم تلفنی داخلی برای خود راه اندازی نمایید و هم برای پشتیبانی از آن، با استفاده از سیپ ترانکینگ اتصال آنرا با میزبان های ویپ خارجی برقرار نمایید. بدین طریق راه حل مناسبی برای بازیابی از فاجعه برای خود ایجاد نموده اید.

 

مقیاس پذیری

ماهیت مجازی سیپ ترانکینگ این اجازه را به شما می دهد که به سرعت و با توجه به نیاز خود مقیاس آنرا بزرگ و یا کوچک نمایید. بطور مثال فرض نمایید که در فصل هایی از سال تعداد تماس های شما بصورت چشمگیری افزایش پیدا می کند، با استفاده از این سیستم شما به راحتی می توانید با انجام تنظیمات جدید بین این وضعیت و سیستم خود انطباق ایجاد نمایید.

 

همانطور که مشاهده نمودید سیپ ترانکینگ، جزء جدایی ناپذیر فناوری VoIP می باشد. آوردن این قابلیت در سازمان، کنترل بیشتر بر روی ارتباطات شما را فراهم می نماید و این اطمینان را در شما ایجاد می نماید که همانقدر که سازمان شما رشد می کند، سیستم ارتباطی نیز با همان سرعت به رشد خود ادامه خواهد داد.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *