voip

آیا VoIP باعث سبز شدن ما و حفظ بیشتر محیط زیست می گردد؟

تاکنون مزایای بسیار زیادی را برای مهاجرت از سیستم های تلفنی سنتی به سیستم های تلفنی تحت شبکه یا همان  VoIP عنوان کرده ایم، از کاهش هزینه های واحد IT گرفته تا بهبود بخشیدن به کار تیمی بین پرسنل. از قرار معلوم این مزیت ها پایان پذیر نیستند و هر روز زوایای جدیدی از قابلیت های این تکنولوژی جدید بیان می گردد.

یکی دیگر از این مزیت ها، قابلیت سبز بودن فوق العاده زیاد این فناوری می باشد که باعث حفظ بیشتر محیط زیست اطرافمان و در نتیجه نگهداری از این کره خاکی برای فرزندانمان می باشد. اما چگونه VoIP می تواند باعث حفظ محیط زیست شود؟

 

کاهش انتشار کربن

همانطور که بارها در مقاله هایمان صحبت کرده ایم، دیگر اکنون به وضوح می دانیم که VoIP تا حد زیادی امکان فعالیت های دورکاری را برای پرسنل یک سازمان فراهم می نماید و آنها می توانند از خانه خود، تمام فعالیت های روزمره کاری را انجام دهند. این باعث می شود که رفت و آمدهای بیهوده روزانه به محل کار که از طریق خودروهای شخصی و یا وسائط نقلیه عمومی صورت می گیرد و باعث انتشار بیش از اندازه کربن در محیط اطراف می گردد، از بین برود.

کاهش استفاده از کاغذ

یکی از اجزای بسیار مهم فناوری VoIP را می تواند FOIP نامید که از طریق آن می تواند ارسال و دریافت فکس را به شکل جدید انجام داد، بدون اینکه نیاز به استفاده از کاغذ چه در دریافت و چه در ارسال فکس داشته باشید. به عبارت بهتر فکس های دریافتی در محلی بر روی سرور ذخیره می گردند و شما در صورت نیاز می توانید آنها را بر روی کاغذ پرینت بگیرید. فکس های ارسالی را نیز می توانید از همین طریق انجام دهید و فایل های خود را که بطور مثال با پسوند pdf می باشند به شماره فکس های بیرونی ارسال نمایید. لازم به ذکر است در این تکنولوژی هیچ اهمیتی ندارد که طرف مقابل شما از سیستم فکس سنتی استفاده می نماید و یا مانند شما از FOIP.

ضایعات کمتر در جابجایی سیستم تلفنی

همیشه و در همه ی جابجایی هایی که در سیستم های مختلف وجود دارد، ضایعات فراوانی ایجاد می گردد زیرا شما مجبور به دور ریختن سیستم قبلی و جایگزینی آن با سیستم جدید هستید. ولی باید بدانید که در مهاجرت از سیستم تلفنی سنتی به VOIP این ضایعات به حداقل ممکن می رسد. زیرا شما حتی می توانید از همان گوشی های تلفن که در سیستم سنتی از آنها استفاده می کردید در VoIP نیز استفاده نمایید و هر زمان که این تلفن ها فرسوده و غیرقابل استفاده شدند آنها را به مرور زمان با تلفن های تحت شبکه جایگزین نمایید.

کاهش مواد شیمیایی در طبیعت

یکی از مشکلات بزرگی که در سیستم های تلفنی سنتی وجود دارد اینست که باید برای برقراری ارتباطات، کیلومترها کابل کشی در زیر زمین انجام گردد. این کابل ها با موادی پوشش داده شده اند که برای طبیعت بسیار مضر هستند و مواد شیمیایی خطرناکی برای زمین می باشند. در صورتی که با توجه به اینکه اگر از VoIP استفاده نمایید شما برای ارتباطات تلفنی خود از اینترنت استفاده کرده اید که باعث می شود کابل های سنتی تلفن بعد از مدتی بطور کامل از زیر زمین جمع آوری گردند.

کاهش مصرف انرژی

سیستم های تلفنی سنتی از مصرف انرژی بالایی برای برقرار ارتباطات، برخوردار هستند که در نتیجه باعث می شود قبض برق شما بالاتر باشد و در ادامه سوخت های فسیلی بیشتری برای تولید آن برق بسوزد، و در نهایت آسیب بیشتر به طبیعت اطرافمان.

ولی در سیستم های VoIP این مصرف انرژی به حداقل می رسد، زیرا تنها انرژی که در این مورد صرف می شود برای تامین اینترنت در سازمان است و نه بیشتر، که اینترنت نیز به هر حال امروزه جزء لاینفک سیستم های کسب و کار می باشد و هزینه انرژی آنرا نمی تواند جزء هزینه های VoIP دانست زیرا وجود آن کاملا ضروری است چه با VoIP و چه بدون VoIP.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *