download

رقابت سیستم های تلفنی کدباز: استریسک در مقابل فری سوئیچ

کسب و کار تجاری با ارتباطات آغاز می شود، به ویژه هنگامی که به دنبال دستیابی به سازمانی با هزاران نفر از کارکنان باشید که در این شرایط، ارتباطات دلیل جدایی ناپذیر از موفقیت به شمار می آید. توجه به این موضوع که آیا از پردازش ابری مستقر استفاده شود یا سیستم میزبانی، امری ضروری نیست، چرا که در نهایت وجود یک سیستم تلفنی پابرجا و مستحکم، پایه و اساس عملیات تجاری هر سازمان را تشکیل می دهد. برای بسیاری از سازمانها و شرکتهای بزرگ و کوچک، دامنه انتخاب میان دو سیستم منبع باز تلفنی PBX محدود شده است که عبارتند از : فری سوئیچ یا استریسک

 

سوئیچ نرم افزار استریسک در سال ۱۹۹۹ توسعه داده شد و توسط Digium ایجاد شد که  آن را به راحتی می توان با سیستم های مختلف PBX  ادغام کرد .در سال ۲۰۰۷ FreeSwitchبرای بهبود به چارچوب استریسک راه اندازی و توسعه داده شد و سابقه ای بیش از آن ندارد.

 

یک موضوع ثابت برای هر دو سیستم عامل وجود دارد و موضوع این است که آنها توسط اغلب حامل های مخابراتی، به خوبی پشتیبانی می شوند، به عنوان مثال شرکت Vitcom به عنوان حامل رقابتی مبادلات محلی، به ارائه دهندگان خدمات مخابراتی و شرکت ها راه حل های شبکه های ترکیبی ارائه می دهد که نهایتا آن ها یکی از این بستر های نرم افزاری یا هر دو را انتخاب می کنند .

 

Vitcom، مانند بسیاری از مراکز حامل رقابتی مبادلات محلی ، صاحب امکانات TDM متصل به PSTN بوده و آنها در جامعه منبع باز، برای توسعه راه حل های تازه و هیجان انگیز با استفاده از ارتباطات تلفن فری سوئیچ یا استریسک، قادر به برقراری اتصال SIP هستند.

 

با نگاهی آگاهانه مشاهده می کنید که این دو کاملا مشابه بوده و دارای برخی از ویژگی های متمایز هستند. به عنوان مثال، برخی از شرکت ها یا کاربران، ممکن است رابط کاربری گرافیکی فری سوئیچ را ترجیح دهند. توافق عمومی این است که کار با استریسک آسان تر است اما باید توجه داشته باشیم که  هر سیستم دارای مزایا و معایب و نظرات مخالف و موافق است و تمامی این موارد بایستی بررسی و مقایسه شوند.

 

هر دو سیستم عامل شامل ویژگی های غنی هستند که ارائه امکانات پیشرفته ای مانند ضبط تماس، کنفرانس و چت از این جمله است، اما با این وجود ما امتداد شکاف بین آن دو را می توانیم مشاهده کنیم.

استریسک در شرایط پردازش و قابلیت های حافظه، رد پای کوچکتری از سرور ارائه می دهد. استریسک طول عمر بیشتری ارائه داده  و به همراه آن امکاناتی از جمله: انجمن تخصصی، پرسش های متداول و یک پایگاه دانش کلی وسیع تری برای رفع سریع مشکلات و یا تنظیمات، ارائه می شود. در استریسک، پایگاه داده بزرگی از قالب های مربوط به دستگاه های نقاط انتهایی وجود دارد که به صورت خودکار، سهولت تشخیص تلفن های شبکه و سافت فون ها را تأمین می کند.

فری سوئیچ دارای یک بستر نرم افزاری چند مستاجری است که با استفاده از قابلیت خوشه ای در نصب و راه اندازی آن، به شکل موثر و ایمن هر مستاجر تفکیک می شود. این ویزگی به معنی عملکرد بیشتر کلی توابع تقسیم و جداسازی بوده و در حجم تماس های بالا می تواند سرعت سیستم استریسک را کاهش دهد. چند مستاجری برای حمل اطلاعات امری حیاتی است زیرا،  تمایز و جدایی بین مشتریان را تضمین می کند.

فری سوئیچ برای پیاده سازی به حافظه بیشتر و قدرت پردازش بالاتر نیاز دارد که افزونه “اطلاعات توده ای” از قابلیت های اضافه شده بوده و به معنی توانایی رسیدگی به حجم بیشتری از تماس است. و لایه رابط برنامه‌سازی کاربردی در فری سوئیچ، نقش منحصر بفردی در قابلیت هایی با سطح بالاتر، ایفا می کند. این امر به عنوان تفاوت کلیدی بین این دو انتخاب عمل می کند. برای شرکتی با هزاران نفر از کارمندان و یا یک مرکز تماس با صدها کاربر، این مورد بخش جدا نشدنی از فرآیند تصمیم گیری است، و دلیلی برای انتخاب فری سوئیچ محسوب می شود.

 

دیگر نقطه نظر مقایسه میان استریسک و فری سوئیچ،  بحث در مورد ارتباط با توسعه PBX است که در هر دو مورد از اهمیت بالایی برخوردار است. در سیستم PBX مربوط به فری سوئیچ, موارد FusionPBX، SipXecs و SipXcom توسعه داده شده است، در حالی که FreePBX، Elastix و PBX بصورت بی درنگ در چارچوب استریسک ساخته شده اند.

انتخاب یک سیستم PBX یک تصمیم مهم است که برای مدیر ارشد اجرائی و مدیر ارشد فنی تصمیمی تأثیر گذار بوده و به اندازه انتخاب نماینده مرکز تماس از اهمیت خاص برخوردار است. بنابراین، عاقلانه انتخاب کنید و نتایج آن رابا موفقیت های شگفت انگیز ببینید. مراقب باشید که انتخاب ضعیف به معنای عقب ماندن از رقبایتان در تصمیم گیریهای سرنوشت ساز خواهد بود.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *