asterisk_logo

انتخاب سخت افزار مناسب برای مرکز تلفن استریسک

انتخاب سخت افزار مناسب برای مرکز تلفن، از اهمیت بسیار زیادی در سیستم های تلفنی ویپ برخوردار می باشد. زیرا در صورتی که نتوانید به بهترین شکل انتخاب های خود را انجام دهید، ممکن است از همان ابتدا از راه اندازی این سیستم احساس پشیمانی نمایید.

ما در این مقاله بر آن شدیم که آشنایی کوتاهی را در رابطه با انتخاب سخت افزار مناسب به شما ارائه نماییم:

 

سرور :

در این مرحله باید یک سرور مناسب برای نصب انتخاب نمایید، البته باید این نکته را در نظر داشت وقتی می گوییم سرور، منظور از دید نرم افزاری می باشد و سخت افزار می تواند یک کامپیوتر عادی با مشخصات مورد نیاز باشد.

انتخاب سرور مناسب در سازمان برای نصب استریسک را می توان کلیدی ترین تصمیم ابتدایی دانست که توسط مدیر شبکه گرفته می شود زیرا هیچ شرکتی نمی خواهد سیستم تلفنی بعد از مدتی از کار بیافتد و یا توانایی پردازش تماس های زیاد را نداشته باشد. این سیستم باید کاملا قابل اعتماد باشد تا مشتریان بتوانند به راحتی به مقصد و هدف خود در کوتاه ترین زمان ممکن برسند.

پردازشگر سیستم، مهمترین مشخصه ای است که مرکز تلفن به آن احتیاج دارد. کلیه بار تماس ها و عملیات تبدیل کدک ها به یکدیگر بر روی این قسمت از کامپیوتر می باشد. انتخاب یک پردازشگر قوی باعث افزایش کارائی مرکز تلفن می گردد.

استفاده از حافظه داخلی سیستم و یا همان RAM در استریسک بسیار پایین می باشد و حتی می توان با 64MB رم نیز از این سیستم به راحتی استفاده کرد.

انتخاب فضای مناسب برای هارد سیستم نیز بستگی به سناریوی پیاده سازی شده دارد. استفاده از سرویس صندوق پستی و یا ضبط کلیه مکالمات و همچنین تعداد روزهایی که می خواهیم این اطلاعات در سیستم نگهداری شود و با توجه به تعداد تماس های روزانه، می توانیم تخمین حدودی برای فضای هارد را در نظر بگیریم. یک دقیقه از فایل صوتی با کدک G.711 در حدود یک مگابایت فضا اشغال می نماید، در نتیجه می توانیم با جمع آوری اطلاعات فوق الذکر و انجام یکسری محاسبات ساده، میزان فضای مورد نیاز را محاسبه نماییم.

استفاده از RAID در استریسک به مانند تمامی نرم افزارهای سروری دیگر، بسیار مهم می باشد. زیرا ایجاد خرابی در هرکدام از هاردهای سیستم باعث ایجاد وقفه در کار مرکز تلفن می گردد و در صورت وجود RAID به راحتی می توانیم هارد را جایگزین نماییم.

 

آی پی فون :

مسلما تلفن ها مهمترین قسمت در تنظیمات مرکز تلفن می باشند زیرا نقش رابط بین کاربران و سیستم مرکزی را دارند. اگر تلفنی وجود نداشته باشد انجام تنظیمات استریسک هیچ فایده ای ندارد زیرا اثر آنها را هیچ کجا نمی توان بصورت عملی مشاهده کرد. انتخاب یک آی پی فون مناسب برای پرسنل را شاید بتواند کلیدی ترین مبحث در توسعه مرکز تلفن دانست زیرا رضایت کاربران از تلفن و امکانات آن باعث ایجاد رضایت در کل مرکز تلفن می گردد.

تلفن ها می توانند هم بصورت نرم افزاری یا همان Softphone باشند و هم بصورت سخت افزاری. تلفن های سخت افزاری نیز اگر همان تلفن های آنالوگ باشند نیاز به یک واسط ATA برای اتصال به سیستم VoIP دارند و اگر آی پی فون باشند به هیچگونه واسطی برای اتصال نیاز ندارند و خود از طریق پورت شبکه به سیستم تلفنی متصل می شوند.

همچنین تلفن های وایرلس نیز در دو نوع DECT و wif-fi عرضه می شوند که با توجه به نیاز می توان از آنها استفاده نمود.

 

پیکربندی شبکه :

مدیران شبکه برای راه اندازی شبکه VoIP باید نکات زیر را در نظر داشته باشند تا مرکز تلفن بتواند با بهترین کیفیت ممکن به فعالیت خود ادامه دهد:

– استفاده از VLAN جداگانه در سوئیچ های شبکه برای مرکز تلفن بسیار مفید می باشد، بدین ترتیب ترافیک اطلاعات که از طریق کامپیوترها ارسال می شوند از ترافیک صدا جدا شده و هیچگونه تداخلی بر روی هم ایجاد نمی نمایند.

– استفاده از لینک اینترنت مناسب بین دفاتر برای انتقال صدا بسیار دارای اهمیت می باشد زیرا وجود نویز و ایجاد قطعی های طولانی مدت باعث از بین رفتن کیفیت صدا و نامفهوم شدن آن می گردد. در صورتی که دفاتر شرکت در داخل ایران باشند استفاده از بستر اینترا نت مخابرات نسبت به استفاده از اینترنت، توصیه می گردد.

– استفاده از Qos برای تعیین اولویت بالاتر برای انتقال صدا و تصویر در بستر WAN.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *