voip

تعیین کیفیت صدا با استفاده از آزمایش MOS

امروزه فناوری VoIP در حال تجربه رشد فوق العاده ای در هر دو بخش کسب و کار و استفاده فردی و مسکونی می باشد.  شما اکنون سازمان ها در ابعاد و اندازه های مختلفی را خواهید دید که بطور فزاینده ای فعالیت های خود را بگونه ای با VoIP درآمیخته اند که منجر به کاهش هزینه، انعطاف پذیری و تحرک درون سازمانی، گردد. بر اساس آخرین تحیقیقاتی که انجام پذیرفته، 5 دلیل اصلی که سازمان ها به جای استفاده از سیستم های سنتی به سمت استفاده از فناوری VoIP می روند، عبارتند از:

 

  • افزایش قابلیت اطمینان
  • رشد شرکت
  • کاهش هزینه ها
  • بهبود قابلیت ها
  • افزایش کیفیت صدا

 

با وجود رشد چشمگیر فناوری VoIP در دنیا، بسیاری به اشتباه بیان می کنند که کیفیت صدا در VoIP پایین تر از سیستم های سنتی تلفن می باشد. ولی باید بدانید که این نظر تنها در شرایطی درست است و آن داشتن پهنای باندی نامناسب برای عبور صدا در بستر VoIP می باشد. تضمین داشتن پهنای باند کافی و مناسب در حالت اولیه، مطمئنا کیفیت صدای مناسب تری را نسبت به سیستم های سنتی به شما عرضه خواهد نمود.

برای شرکت هایی که اقدام به اندازه گیری کیفیت صدا در VoIP می نمایند، Mean Opinion Score و یا همان MOS یک معیار دقیق از تعیین میزان کیفیت صدا را برای آنها می نماید. در این مقاله تلاش می نماییم شما را بیشتر با انجام آزمایش های MOS آشنا نماییم.

 

کیفیت صدا و تاثیر آن در اعتبار بخشی به برند

 

در هنگام برقراری ارتباط از طریق تلفن، ارسال یک tone منحصربه فرد به همراه پاسخی که به آن داده می شود، آغازگر ایجاد ارتباط بین دو طرف مکالمه می باشد. اگر انجام این دو مرحله از همان ابتدا به کندی و با ایجاد مشکل همراه باشد، مطمئنا باید بدانید که دچار مشکل شده اید و مشتری با تماس خود و برخورد با این مشکل تصور می نماید که شما علاقه ای به پاسخگویی به این مکالمه را ندارید، و اینجاست که برند شما آرام آرام با عدم مقبولیت روبرو خواهد شد.

 

MOS چیست و چگونه از آن استفاده نماییم

 

MOS رایجترین روش در آزمایش تعیین کیفیت صدای تماس ها در شبکه های مبتنی بر VoIP می باشد. بسیاری معتقدند که کیفیت صدا کاملا بصورت ذهنی و درونی تعیین می شود، اما باید بدانید شما هم می توانید بصورت روش های ذهنی و هم روش های عینی، آنرا اندازه گیری نمایید. شما همچنین می توانید با استفاده از نظرات سایر کاربران و پرسنل، این آزمایش را انجام دهید.

در حالی که محققان بطور جدی در حال بررسی راه هایی می باشند که با استفاده از روش های موثر و چند متغیره، اقدام به تعیین نمره MOS نمایند، همچنان دخالت خود انسان ها و به عبارت بهتر پرسنل در تعیین این نمره، بهترین راه عملی  برای تعیین شاخص MOS در هر سازمانی با ابعاد مختلف می باشد.

نمره MOS بین شماره های 1 تا 5 می باشد. نمره 1 یعنی کیفیت صدای غیرقابل قبول و نمره 5 نشان دهنده ی عالی بودن کیفیت صدا می باشد. سه فاکتور اصلی که در تعیین این نمره دخالت دارند عبارتند از :

  • کیفیت شنیداری صدا
  • کیفیت طول مکالمه
  • کیفیت انتقال صدا

آزمایش MOS ممکن است بر روی هر سه فاکتور بصورت همزمان تمرکز نماید و بازخورد شرکت کنندگان را دریافت نماید و یا حتی ممکن است تنها بر روی یک جنبه از آن تمرکز کند. در هر آزمایشی یک گروه از شرکت کنندگان انتخاب و در نهایت نیز یک گروه از تماس های آنها تعیین می گردد.

 

انواع نمرات MOS

 

MOS-LQ :

در این آزمایش شرکت کنندگان گوشی های خود را برداشته و تنها به صدایی که از آن طرف و در رنج های مختلف برای آنها پخش می شود، گوش فرا داده و به آنها نمره می دهند. LQ مخفف عبارت Listening Quality می باشد.

 

MOS-CQ :

در این آزمایش کیفیت مکالمه بین دو طرف، سنجیده می شود. عموما این آزمایش برای این انجام می گیرد که میزان اکو و تاخیر در صدا بین دو طرف مشخص شود. CQ مخفف عبارت Conversational Quality می باشد.

 

انجام این آزمایش ها برای شرکت ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا شما می توانید با تعیین نمرات، نقاط ضعف سیستم را شناسایی و اقدام به رفع مشکل آن نمایید. اگر این مشکلات برای مدت طولانی در سازمان شما باقی بماند مطمئنا بعد از مدتی از اعتبار شما در نزد مشتریان کاسته خواهد شد و بازگرداندن این اعتبار کاری بسیار دشوار خواهد بود.

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *