Comfi-2

حرکت از شبکه PSTN به سمت IP

امروزه شبکه های تلفنی آنالوگ که با نام PSTN شناخته می شوند در حالت حرکت به سمت انتقال صدا بر روی بستر IP می باشند.

در ایالات متحده، شرکت هایی مانند AT&T و Verizon برای سالهای متمادی بر روی این فعالیت می کردند که چگونه بصورت نرم افزاری کاربران خود را از شبکه سیم مسی که پر از تجهیزات قدیمی می باشد به سمت شبکه های فیبر نوری منتقل نمایند.

شبکه جدید دارای مزایای بسیار زیادی می باشد و مطمئنا همه ی مشتریان از آن رضایت خواهند داشت ولی انجام این پروسه انتقال کار بسیار دشواری می باشد. شرکت ها همیشه به دنبال یک انتقال روان و ملایم برای مشتریان خود از شبکه آنالوگ به آی پی هستند تا از این طریق ضربه زیادی به بازار آنها زده نشود و بسیاری از مشتریان سنتی خود را از دست ندهند.

تماس های تلفنی امروزی بسیار ساده آغاز شد و آن با تماس یک شخص به مرکز خدمات اورژانس 911  در ایالات متحده شروع شد. همه ی استانداردهای آن زمان برای دوران قبل از ارائه اینترنت بوده است.  استانداردهای عمومی برای کیفیت صدا و تحویل آن از روی خط مسی بر می گردد به سال 1937 میلادی و با گذشت بیش از 8 دهه از آن زمان، این استانداردها هنوز تغییری پیدا نکرده اند.

در پشت صحنه ی شرکت های تلفنی در سرتاسر دنیا، تماس های تلفنی داخلی و بین المللی همچنان از همان استانداردهای سال 1937 پیروی می نمایند، البته با مجموعه ای از فناوری های جدیدتر و سریعتر که باعث افزایش کارایی در مسافت های زیاد می گردد. همچنان نیز در فواصل طولانی استفاده از زیرساخت کابل مسی رایج است و بسیار از آن استفاده می گردد.

به موازات استفاده از شبکه PSTN، اینترنت نیز راه خود را پیدا کرد.  شبکه وسیعی که از طریق آن می توانیم ایمیل ارسال نماییم، از آمازون خرید نماییم، از یوتیوب فیلم مشاهده کنیم و آخرین اخبار روز دنیا را ببینیم. با گسترش اینترنت، شرکت های ارائه دهنده ی تلفن بسیار مایل بودند که دیگر از شبکه PSTN برای انتقال صدا استفاده ننمایند و صدا را نیز از همان بستر اینترنت عبور دهند که هم هزینه کمتری دارد و هم کیفیت بالاتری. این تصمیم شرکت های تلفنی باعث میگردد که به پایان چندین دهه حکمرانی شبکه های PSTN در انتقال صدا، نزدیک شویم.

البته اینکار به راحتی صورت نخواهد گرفت و چالش های فراوانی در این مسیر وجود دارد. جامعه انتظار داشتن سطح بالای قابلیت اطمینان تماس به خصوص در تماس های با سرویس اورژانس 911 را دارد که ارائه دهندگان خدمات تلفن باید بتوانند آنرا به درستی به مشتریان خود تحویل دهند.

علاوه بر سرویس اورژانس 911 سایر خدمات سیستم های PSTN مانند ارسال فکس، تایید کارت اعتباری و تماس های هشدار نیز از اهمیت بسیاری برای مشتریان برخوردارند و باید قبل از پاره کردن سیم های مسی، فکری برای ارائه این سرویس ها در بستر آی پی نیز نمود.

برای مثال شرکت Verzion را بررسی می کنیم. این شرکت اکثر دفاتر خود در شهر نیویورک را از بستر PSTN پاکسازی و به جای آن بستر فیبر و شبکه آی پی راه اندازی نمود. با معاون این شرکت مصاحبه ای انجام دادیم، او می گوید با انجام اینکار توسط شرکت، توانستیم کاهش هزینه ها را از 60 به 80 درصد برسانیم، صرفه جویی در مصرف انرژی را از 40 به 60 درصد برسانیم، کاهش 10 تا 15 درصدی هزینه های سرمایه ای و کاهش هزینه های نگهداری از 40 به 60 درصد، از دیگر مزایای نابودکردن شبکه PSTN در این شهر بوده است.

در حال حاضر حرکت از PSTN به IP نیاز به وقت بیشتری دارد، 30 تا 40 سال است که مشتریان عادت به استفاده از سیم مسی دارند، بسیاری از اتصالات در مراکز تلفن مشخص نیست و مستندسازی مناسبی نیز برای آنها صورت نگرفته است.

 

البته کمیسیون ارتباطات فدرال یا همان FCC این حرکت از PSTN به IP را به رسمیت شناخته است ولی با وجود این معتقد به یک مسیر طولانی در این زمینه می باشد. پس باید بدانیم که هنوز با وجود پیشرفت تکنولوژی با غروب PSTN کمی فاصله داریم ولی باید روزی منتظر از بین رفتن کامل این بستر کهنه مخابراتی باشیم.

 

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *