3048_177

شکست پرتاب تاریخی Space X به دلیل حضور یک قایق

شب گذشته زمان تعیین شده برای سومین تلاش پروژه Space X برای پرتاب تاریخی موشک خود به فضا از روی اقیانوس بود. اما مجموعه ای از اتفاقات پیش بینی نشده از جمله حضور یک قایق منجر به شکست این اقدام و ناکام ماندن این پروژه شد.

در واقع همه چیز مهیای پرتاب بود و Space X آماده شلیک موشک خود به فضا. شمارش معکوس به 0 رسیده و موشک در ساعت 7 و 21 دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی در حالت پرتاب قرار گرفته بود تا این که رایانه اصلی مستقر در موشک ناگهان موتور موشک را خاموش کرد.

چرا پرتاب موشک متوقف شد؟

در واقع مشکل رأس ساعت 6 و 45 دقیقه با ورود یک قایق به محدوده خطر اطراف سکوی پرتاب آغاز شد. پرتاب موشک موقت به تاخیر افتاد تا به قایقران فرصت تخلیه محل داده شود.هنوز همه منتظر بودند تا با خارج شدن قایق از این محدوده پرتاب انجام شود؛ هر چند با تاخیر نسبت به زمان تعیین شده.

اما در فاصله زمانی حدود 40 دقیقه ای انتظار برای خارج شدن قایق از محدوده ممنوعه و آغاز مجدد شمارش معکوس اتفاقی پیش بینی نشده برای سوخت موشک افتاد. بر اساس توییت «ایلان ماسک» گویا افزایش دمای اکسیژن سوخت موشک منجر به برخی هشدارها شده و در نهایت کل عملیات پرتاب را متوقف کرد.

تماشا کنید: چگونه پرتاب تاریخی موشک Space X به خاطر یک قایق با شکست مواجه شد؟

ماه سپتامبر سال  2015 Space Xپروژه   شروع به استفاده از نوع جدیدی از سوخت در موشک فالکون 9 خود کرد و اکنون این موشک مجهز به سوخت اکسیژن مایع متراکم شده است. مزیت این سوخت این است که نسبت به سایر محرک های استفاده شده در موشک ها از چگالی بیشتری برخوردار است و در نتیجه می توان میزان بیشتری از آن را در تانکر سوخت موشک ذخیره کرد؛ اما ریسک این سوخت این است که باید در دمای 340 درجه فارنهایت آن را خنک نگه داشت.

به هر حال تیم Space X نمی دانستند که انتظار برای پرتاب موشک منجر به گرم شدن بیش از حد سوخت و بیش از دمای معمول می شود. این رایانه اصلی و مرکزی موشک بود که متوجه این موضوع شد و تنها چند ثانیه قبل از بلند شدن موشک از سکو، پرتاب را متوقف کرد.

رایانه داخلی موشک در واقع از یک دقیقه قبل از پرتاب نهایی همه مراحل را زیر نظر می گیرد و طی این مدت به تجزیه و تحلیل شرایط سوخت موشک، موتورها و سایر جنبه های فنی پرتاب می پردازد تا از سلامت عملیات اطمینان حاصل کند.

شکست یک پرتاب تاریخی

پرتاب شب گذشته Space X می توانست یک پرتاب تاریخی دیگر در کتابچه خاطرات و رزومه Space Xباشد. در واقع خود پرتاب اهمیت چندانی نداشت بلکه پروسه بعدی آن بود که از اهمیت بسیاری برخوردار میشد: فرود آوردن موشک با سلامت کامل بر روی یک سکوی شناور در اقیانوس.

از زمان اولین تلاش Space X در این راستا در ژانویه سال 2015 تمام هم و غم Space X فرود آوردن موفقیت آمیز فالکون 9 بر روی سکوی شناور است؛ هر چند این پروژه موفق به فرود موفقیت آمیز موشک روی سکوی مستقر بر روی زمین شده است؛ اما تا کنون هیچ موفقیتی در راستای سالم به مقصد رساندن فالکون 9 در اقیانوس کسب نکرده است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *