ibm-cria-maior-hd-do-mundo-com-120-petabytes-6

IBM پردازنده کوانتومی را در فضای ابری بکار گرفت

IBM اعلام کرد که یکی از پردازنده های ابر رسانای کوانتومی خود را بر روی اینترنت در دسترس قرار داده است. اشتیاق به این امر، آن ها را قادر خواهد ساخت تا یک تجربه عملی بر روی پلتفورم جدید کامپیوتر های کوانتومی را بدست آورند باشند. این تجربه با بکارگیری یک سخت افزار مهر و موم شده درون یک خنک کننده ی ترقیقی (dilution refrigerator) که دمای آن را به نزدیک صفر مطلق (-273 C) می رساند بدست می آید.

جیمز گامبتا، مدیر تئوری رایانش کوانتومی و گروه اطلاعاتی مرکز تحقیقات می گوید: این پردازنده با پنج qubit به شما این امکان را نمی دهد تا بتوانید به سرعت با ضرب متوالی اعداد بزرگ سیستم های رمز گذاری را بشکنید! در واقع، شبیه سازی کلاسیک بر روی این سیستم به زمان کمتری نیاز دارد.

وی همچنین می گوید، هدف این ابزار ایجاد تفکر کوانتومی در مردم است تا بتوانند به این تفکر دست یابند که کامپیوتر های کوانتومی چگونه کار می کنند. بیشتر مردم فکر می کنند که مقوله کوانتوم چیزی بیش از یک فرضیه یا مقوله ای بسیار دشوار و متفاوت است، و بله این یک مسئله کاملا متفاوت است اما عملا دشوار نیست.

پرتال ملقب به تجربه کوانتومی دارای یک رابط آموزشی و برنامه نویسی بصری (Visual) می باشد، بنا براین کاربر می تواند الگوریتم ها را فرا بگیرد و عملیات های واقعی کوانتومی را بر روی یک تراشه با توان  5 qubits که در تاسیسات واتسون واقع شده است انجام دهد. هدف بر آن است که این تراشه به صورت 24 ساعته در دسترس باشد، اما جهت انجام برخی کالیبراسیون ها به صورت متناوب از دسترس خارج می شود.

این تراشه عضوی از خانواده پردازنده های کوانتومی ابر رسانا می باشد که توسط IBM ابداء شده است و qubit های آن به جای قرار گرفتن بصورت خطی بصورت شبکه منظم شده اند. آقای گامبتا می گوید این نوع چیدمان ارتباطا بهتری را بین qubit ها ارایه می دهد که در مقوله رفع خطا (Error Correction) تاثیر گذار است، یکی از اجزاء کلیدی در جهت گسترش سیستم های کوانتومی برای ایجاد یک کامپیوتر کوانتومی جهانی است که مشکلات را بسیار بسیار سریع تر از کامپیوتر های مرسوم کلاسیک مرتفع خواهد کرد.

درسترسی به این تراشه رایگان است ولی بدون اصطحکاک نخواهد بود. آقای گامبتا می گوید ما نمی خواهیم که میلیادها ربات های اینترنتی با اجرای برنامه های خودشان بر روی این تراشه افراد واقعی را از استفاده از آن باز دارند از این رو تیم توسعه دهنده آن، به افراد مختلف مسکوکاتی را با سطوح مختلف دسترسی اختصاص می دهد.

این اولین بار نیست که یک تیم دسترسی عمومی به سخت افزار رایانش کوانتومی را ارایه می دهد. در سال 2013 یک گروه از دانشگاه Brsitol سایتی را راه اندازی کردند که به کاربران اجازه می داد تا با اتصال به یک سیستم نوری (Optical) که دارای تنها 2 qubit بود به تمرین برنامه نویسی بر روی آن بپردازند اما این امکان دیگر در دسترس نیست و تیم دانشگاه بریستول گفته که در آینده نزدیک می خواهد با ارتقای تراشه و ایجاد رابط کاربری جدید مجددا آن را راه اندازی کند.